« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Norveç UEFA'da ilk sırada

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) bu yılki fair-play sıralamasında Norveç ilk sırada yer aldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
UEFA'nın açıklamasında, centilmenlik sıralamasında ilk 3'e giren Norveç, İngiltere ve İsveç'e gelecek sezon UEFA Avrupa Ligi'ne fazladan birer takım gönderme hakkı verildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, bu ülkelerin liglerindeki fair-play sıralamasında ilk sırada yer alan takımlar, Avrupa kupalarına katılma hakkı elde edememeleri durumunda bu ek kontenjandan UEFA Avrupa Ligi'ne katılacaklar.

Ligdeki takımların zaten Avrupa kupalarına katılma hakkı elde etmesi durumunda ise bu hakkı fair-play sıralamasında bir sonraki sırada yer alan takım kullanacak.

İngiltere Premier Ligi'nde fair-play sıralamasında Chelsea birinci sırada yer alıyor. Chelsea doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazandığı için fair-play sıralamasında 2. olan Fulham, son haftasına girilen Premier Ligde centilmenlik sıralamasındaki yerini korursa, gelecek sezon UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanacak. Fulham, puan durumuna bakıldığında Premier Lig'de 8. sırada bulunuyor.

UEFA fair-play sıralamasında, ülkelerin milli ve kulüp takımlarının 1 Mayıs 2010-30 Nisan 2011'de yaptığı maçlar değerlendirmeye alındı.

Puanlamadaki kriterler arasında, rakibe ve hakeme gösterilen saygı, taraftar ve takım yetkililerin davranışları ile sarı ve kırmızı kartlar alınıyor.

4'üncülüğü Danimarka ve İzlanda'nın paylaştığı sıralamada, Türkiye 47 takım arasında 42. durumda bulunuyor.

Normalde 53 ülkenin yer aldığı sıralamadaki son 6 ülke, takımları yılda 34'ten az maç yaptığı için ana gruba dahil edilmiyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz