Gündem Haberleri

  Norveç’in yaşlıları Antalya’ya

  Namık Kemal KILINÇ / DHA
  04.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İskandinav ülkelerinde faaliyet gösteren Scandinavian Life Center (SLC) şirketi ile Norveç hükümeti, yaşlı Norveçlilerin bakım, tedavi, rehabilitasyonunun Antalya’da yapılması için anlaştı.

  2500 kişiyi kapsayacak anlaşma ile 200 Norveçliden oluşan ilk grup, 2009 yılı Ocak ayında Belek’e gelecek.

  TURİZM kenti Antalya, Norveçli yaşlı turistlere hem bakım hem de sağlık hizmeti verecek. İskandinav ülkelerinde faaliyet gösteren Scandinavian Life Center (SLC) şirketi ile Norveç Hükümeti, yaşlı Norveçlilerin bakım, tedavi, rehabilitasyonunun Antalya’da yapılması için anlaştı. Proje kapsamında 200 Norveçliden oluşan ilk grup, 2009 yılı Ocak ayında Belek’te bulunan Gloria Hotel Serenity Resort’te konaklayacak. SLC tarafından hazırlanan proje, Gloria Serenity Hotel’de düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya Gloria Hotellerin sahibi Nuri Özaltın, Gloria Serenity Hotel Genel Müdürü Özgür Cinkılıç, SLC şirketi sahibi Tom Stemre, SLC Türkiye Sorumlusu Oya Demirel, Aspendos Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Kayan katıldı. SLC Türkiye Sorumlusu Oya Demirel, 3 yıla yakın bir süredir devam eden ikili görüşmelerin tamamlandığını söyledi.

  Masraflar hükümetten

  Bu proje için Türkiye’de 4 yıldır, Norveç’te 8 yıldır çalıştıklarını anlatan Demirel, "Buraya gelecek yaşlı Norveçlilerin bakım masrafı Norveç Hükümeti tarafından karşılanmaktadır. İlk etapta gelecek olan 200 Norveçli Belek’teki Gloria Serenity Hotel’de kalacak. Bu, projenin başlangıcı olacak" dedi. Norveçlilerin kalacağı otelin Genel Müdürü Özgür Cinkılıç ise projenin turizm ayağını kendilerinin oluşturduğunu belirterek, "İlk etapta 200 Norveçliyi ağırlayacağız. Daha sonraki günlerde bu sayı 1000 ila 2500’lere çıkacak" dedi.

  Köy evleri yapılacak

  Aspendos Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ferhat Kayan da, "İleriki yıllarda Türkiye’nin belli yerlerinde Norveç köy evleri yapılacak. Bu evler 2500 kişilik olacak. Biz Norveçlilerin sağlık sorunlarını burada çözeceğiz. Norveç’te bugün 800 bin yaşlı, 25 bin bakıma muhtaç ve çeşitli hastalığı olan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bunların her türlü sağlık ihtiyacını giderebiliriz" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı