Dünya Haberleri

DÜNYA

  Norveç hükümeti karikatürler için özür dileyecek

  DHA/A.A
  08 Şubat 2006 - 11:20Son Güncelleme : 08 Şubat 2006 - 12:23

  Norveç Dışişleri Bakanlığı, Avrupa basınında Hz. Muhammed’i tasvir eden karikatürlerin yayımlanmasıyla patlak veren krizi çözmek üzere Ortadoğu ve Arap Yarımadası’na Norveçli Müslümanlardan oluşan bir delegasyon gönderiyor. Delegasyon, ziyaret edeceği ülkelere, Norveç hükümetinin, karikatürlerin yayımlanmasından dolayı özür dilediği bir mektup verecek.

  Tahran’daki büyüeklçilikleri dün protestocuların saldırısına uğrayan Norveç’in başkenti Oslo’daki birçok Müslüman liderle görüşen Norveç Dışişleri Bakanlığı, çözüm için Arap dünyasına bir delegasyon göndermeyi planlıyor. Delegasyon, karikatür krizine çözüm bulmaya çalışacak.

  ARAP KANALLARINDA DA KONUŞMA YAPMAK İSTİYORLAR

  Norveç’in internet gazetesi TV2 Nettavisen’in verdiği habere göre, Norveç’teki Müslüman liderlerden ve Norveç Devlet Kilisesi yetkililerinden oluşan bir delegasyon çok yakın bir zamanda Suudi Arabistan, Katar, Lübnan ve Suriye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere bir ziyaret yapacak. Delegasyon, bu ülkelere, Norveç hükümetinin karikatürlerin yayımlanmasından dolayı özür dilediği bir mektup takdim edecek.

  Delegasyonun aynı zamanda Süleyman Alouda ve Dünya Şeyhler Birliği lideri Şeyh Yusuf Al-Karavay ile de görüşeceği belirtilen haberde, delegasyonun, bu ülkelerdeki ifade özgürlüğünden dolayı karikatürleri yargılayamayacağını açıklayacağı ancak yine de olanlardan dolayı özür dileyeceği belirtildi. Delegasyonun çeşitli Arap kanallarında konuşarak sorunları çözmek istediği belirtildi.

  YENİ ZELANDA MEDYASI ÖZÜR DİLEDİ

  İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürleri yayınlayan Yeni Zelanda'daki iki gazete ve iki televizyon kanalı, özür diledi.
    
  Gazete ve televizyonların temsilcileri, Yeni Zelanda İslam Dernekleri Federasyonu Başkanı Cavid Han'la yaptıkları görüşmede, yaratılan rahatsızlıktan dolayı özür dilerken, karikatürleri yayınlama kararlarını geri almadılar.
    
  Cavid Han, medya temsilcilerinin özürlerinde samimi olduklarını, gazetelerin karikatürleri tekrar yayınlamayacaklarını belirttiklerini, ancak televizyon kanallarının karikatürleri yeniden yayınlamama sözü vermediklerini söyledi.

  FRANSA'DA MİZAH DERGİSİ, KARİKATÜRLERİ YENİDEN BASTI
    
  Fransa'da haftalık mizah dergisi Charlie-Hebdo, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan ve tepkilere yol açan karikatürleri, “ifade özgürlüğü hakkını destekleme” gerekçesiyle yeniden bastı. İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin içeriğiyle benzer yeni bir karikatürü birinci sayfasında yayımlayan dergi, iç sayfalarında da ilk kez Danimarka'da yayımlanarak büyük tepkilere yol açan karikatürleri bastı ve karikatürlerin yeniden yayımlanmasının nedenine ilişkin bir açıklamaya yer verdi. Açıklamada, ”köktencilerin, terör ya da şantajla demokrasilerden ilkelerine ilişkin ödün almamaları gerektiği” yönünde ifadeye yer verildi.
   
  Derginin arka sayfasında, diğer dinlerin temsilcilerine ilişkin karikatürler de yayımlandı.

  Bu arada kaynaklar, dergi bürosu ve bazı çalışanların polis koruması altına alındığını söyledi.
    
  Fransa'daki Müslüman örgütleri, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin Fransız gazetelerinde yayımlanmasının önüne geçmek için mahkemeye başvurmuştu. Ancak Paris'teki bir mahkeme, dün “teknik nedenleri” gerekçe göstererek başvuruyu reddetmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı