Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Norveç, Filistin'deki temsilciliğini askıya aldı

  A.A.
  02 Şubat 2006 - 16:21Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 16:22

  Norveç hükümeti, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin Norveç gazetelerinde yayımlanması yüzünden alınan tehditler nedeniyle, Filistin topraklarındaki diplomatik temsilciliğinin çalışmalarını askıya aldı.

  Norveç Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Rune Bjaastad, Batı Şeria'nın El Ram kentindeki temsilciliğin kamuya açık çalışmalarının durdurulduğunu söyledi. Sözcü, El Aksa Şehitleri Tugayı ve Halk Direniş Komiteleri adlı iki Filistinli örgütün Danimarka, Fransız ve Norveç diplomatlarını tehdit ettiğini belirtti.

  Sözcü ayrıca, bakanlığın temsilcilikteki 24 çalışanı ve ailelerini Filistin topraklarından çıkarıp çıkarmama konusunu da değerlendirdiğini kaydetti. Filistin yönetimine en büyük mali yardımı yapan ülkelerden biri olan Norveç, Filistin ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo anlaşmasında da arabuluculuk yapmıştı.

  DANİMARKA'DAN TOPLANTI ÇAĞRISI

  Bu arada Danimarka, ülkedeki yabancı diplomatları, karikatürlerin yayımlanmasının yol açtığı sorunu görüşmek üzere yarın Dışişleri Bakanlığı'na davet etti. Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Politiken gazetesine yaptığı açıklamada, olayın Danimarka ile İslam dünyası arasında bir anlaşmazlık olmanın ötesine geçtiğini ve şimdi Batı'nın ifade özgürlüğü ile İslam'daki tabuların karşıtlığı üzerinde odaklandığını ileri sürdü. Rasmussen, “Demokrasilerin nasıl çalıştığına ilişkin temel önemde bir konudan bahsediyoruz. Sorunun şimdi daha büyük bir sorun olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı