Gündem Haberleri

  Norveç, Filistin devletini tanımayacak

  JPost
  11.01.2011 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Støre, ülkesinin 1967 sınırları kapsamında olan Filistin Devleti’nin kabul etmek durumunda bulunmadığını belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Salı günü İsrail’de olacak Støre, Pazar günü Norwegian Broadcast Corporation basın kuruluşuna verdiği röportajda, Filistin Devleti’nin kabul etmenin sadece sembolik bir hareket olacağını, bir çözüm için müzakerelere odaklanılması gerektiğini ifade etti.

   

  Son birkaç hafta içinde, Güney Amerika ülkeleri Filistin Devleti’ni tanımış, İsrail ise Avrupa ülkelerinin benzer bir eylemde bulunacağı düşüncesini reddetmişti. Norveç, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmadığından dolayı, Filistin Devleti’ni tanıyacak Avrupa ülkelerinden biri olarak görülüyordu.

   

  Ancak, Støre, Filisitinlilerin Kudüs, göçmenler ve su kaynakları gibi temel konularda görüşmeler yapmadan kendilerini “devlet ilan etmelerinin imkansız olduğunu” söyledi. Ayrıca, barış görüşmelerinin iki tarafını iyi tanıdıkları için müzakerelerde önemli bir rol oynamaları gerektiğini ifade etti.

  Støre, İsrail’in İran, Hamas ve Hizbullah’ın tehdidi altında bulunduğu gibi, Doğu Avrupa’dan gelen bir milyon göçmen nedeniyle politik atmosferinde değişimler yaşadığını ve İsrail toplumunun oldukça zor bir dönemden geçtiğini belirtti.


  Ortadoğu gezisinde Ürdün, Filistin Yönetimi ve Suriye’yi de ziyaret edecek olan Støre, Ağustos ayında Gazze’de bulunmuştu.

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı