Nortel, Kıbrıslı Fahri'nin şirketini 1.8 katrilyona aldı

Hürriyet Haber
03 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Şubat 2000 - 00:01

32 yaşındaki İzmir doğumlu Kıbrıs vatandaşı Fahri Diner, ABD'de kurduğu Qtera adlı kablo şirketini, 3.2 milyar dolara (1.8 katrilyon lira), Kanadalı Nortel Networks'e sattı.

İZMİR doğumlu, Kıbrıs vatandaşı Fahri Diner, 1998'de ABD'de kurduğu Qtera adlı kablolama şirketini, 3.2 milyar dolara (1.8 katrilyon lira) Nortel Networks'e satarak, ABD'li dolar milyarderleri arasına katıldı.

Bir zamanlar çalıştığı Siemens Information and Communications Network firması tarafından, ‘‘teknoloji hırsızlığı ile’’ suçlanan Elektrik Mühendisi Diner, şirketinin Nortel'e satışının engellenmesi için Siemens tarafından açılan davayı kazandı. Bu davanın sonuçlanması ile 130 milyar dolar sermayeli Nortel Networks, Diner'in Qtera adlı şirketini 3 milyar 250 milyon dolara satın aldı.

İzmir, Karşıyaka'da ilk eğitimini yaptıktan sonra Kıbrıs'ta liseyi bitiren ve Amerika'ya giderek Florida Institute of Technology'de elektrik mühendisliği tahsili yapan Fahri Diner, çalışma hayatını şöyle anlattı:

İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA

‘‘Mezun olduktan sonra Siemens'in yanısıra Lucent Technologies, Nortel, Pirelli gibi çeşitli şirketlerde çalıştım. Fiberoptic alanı gelişmeye başlayınca Qtera adlı kendi şirketimi kurmaya karar verdim ve beş arkadaşımı yanıma alarak gece gündüz çalışmaya başladık. Bu sanayide çok tanıdığım olduğu için yatırım firmalarından öncen 6 milyon dolar sonra 36 milyon olmak üzere toplam 42 milyon dolar kredi aldım. Sonrasında fiber hatlardaki sinyalleri kesintisiz binlerce kilometreye taşıyan bir teknoloji oluşturduk. Kanada'nın dev telekomunikasyon şirketi Nortel Network 3 milyar 250 milyon dolar karşılığında Qtera'yı almak isteyince kabul ettim. Siemens rakibi Nortel'in bu girişimini önlemek için Florida'da dava açtı ve beni Siemens'den entelektüel enformasyon çalmakla suçladı. Mahkeme sunduğumuz belgeleri tetkik ettiğinde iddianın asılsızlığına karar verdi. ABD Adalet Bakanlığı ile diğer resmi kurumlar da bu kararı onayladı.’’

32 yaşında dolar milyarderi oldu

32 YAŞINDAKİ elektrik mühendisi Fahri Diner buluşlarının AT&T, MCI gibi iletişim şirketleri ile İnternet ve benzeri şebekelerde kullanılmaya başlandığını söyledi. 17 ayda sıfırdan dolar milyarderi olan Fahri Diner, Nortel'in ödediği 3.25 milyar doların aslan payını Qtera'ya kredi veren firmaların aldığını söylerken kendi hissesine düşen miktarı açıklamadı. Diner, Nortel'in Florida ve Teksas merkezli yeni kurduğu bir şirketin yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Babası kimya mühendisi olan Fahri Diner'in kızkardeşi Ahenk de İstanbul'da yaşıyor.

İlk satışı Kenan Şahin yapmıştı

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı