Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Normali: 30 Şimdi: 41 derece

  A.A - DHA
  24 Temmuz 2012 - 11:45Son Güncelleme : 24 Temmuz 2012 - 17:13

  Türkiye'de hava sıcaklıkları gittikçe artıyor. Mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar nemle birlikte daha da yükseliyor. İstanbul'da Temmuz ayında sıcaklık 30 derece olması gerekirken, hissedilen sıcaklık 40,8'e kadar çıkıyor. Meteoroloji'ye göre, kuvvetli sıcak hava dalgası hafta sonuna kadar ülke genelinde etkili olacak ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerinde seyredecek.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kuru ve sıcak  karakterli Basra alçak basınç merkezinin hafta ortasından itibaren güney ve iç  bölgelerde etkisini daha da artırması bekleniyor.      

  Ülke genelinde hafta sonuna kadar etkili olacak kuvvetli sıcak hava  dalgasıyla birlikte, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece  üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yarın Kars, Ardahan, Ağrı  çevrelerinde öğle saatlerinden sonra yerel gök gürültülü sağanak yağış geçişleri  bekleniyor. Çarşamba ve Perşembe günleri ülke genelinde yağışın görülmeyeceği  tahmin ediliyor.

  Beklenen kuvvetli sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz  şartlara karşı özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş  ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma sürelerinin  en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması gerekiyor.

  Ayrıca, yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle meydana gelebilecek orman  yangını riskine karşı çiftçilerin anız yakmaması, vatandaşların ve ilgililerin  duyarlı ve tedbirli olması istendi.

  İZMİR’DE SICAK KABUSU SÜRÜYOR

  İzmir'de etkili olan sıcak hava, kentte yaşayanları bunaltmayı sürdürüyor. Sıcakta dışarı çıkanlar, serinlemek için başvurmadık yol bırakmıyor.

  İzmirliler, bunaltıcı sıcaklar nedeniyle sokaklarda güçlükle yürüyebiliyor. Bu sıcakta dışarı çıkanlar, kızgın güneşin etkisinden ellerindeki şemsiye, başlarındaki şapkalarla korunmaya çalışıyor. Hemen hemen herkes elinde bir su şişesiyle dolaşıp sıcakladıkça soğuk su içiyor. Soğuk su şişelerini serinlemek için başlarına koyanlara, yüzlerine sürenlere de rastlamak mümkün oluyor. Gazete kağıdından yaptığı şapkayla ıslak mendil ya da havluyu başına koyarak serinlemeye çalışanlar da dikkat çekiyor.

  Uzmanlar, sıcağın etkisini daha çok hissettirdiği saatlerde dışarı çıkılmaması, çıkmak gerekiyorsa da önlem alınması konusunda uyarılarını tekrarlıyor. Sıcak havada, kent merkezindeki havuzlar da serinlemek için kurtarıcı oluyor.

  İŞTE İL İL HİSSEDİLEN SICAKLIKLAR

  Normali: 30 Şimdi: 41 derece

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı