Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Norm kadro rüzgarı

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.02.2000 - 00:01

  Uygulama başladı. Her branştaki ihtiyaç fazlası öğretmenler kent merkezindeki koordinatör okullara atanıyor

  Antalya, öğretmen sayısı bakımından çelişki yaşıyor. İl genelinde bin 476 öğretmen fazlasına karşılık, bazı branşlarda bin 272 öğretmen açığı var

  TÜRKİYE'deki öğretmen fazlalığı ve açığını belirlemek amacıyla başlatılan ‘‘Norm Kadro’’ uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandı. 10 bin 706 öğretmenin bulunduğu Antalya'da, onaylanan kadroya göre, Bin 476 öğretmen fazlalığı bulunduğu kesinleşti. Yapılan çalışmaya göre, çeşitli branşlarda bin 272 öğretmene de ihtiyaç olduğu belirlendi. Norm Kadro uygulamasına göre, ihtiyaç fazlası öğretmenler, bugünden itibaren, koordinatör okullara atanmaya başlanacak.

  ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAK

  Kent merkezindeki 7 koordinatör okula atancak fazla öğretmenler, kadro alamadıkları süre içinde, maaşlarına ilave olarak aldıkları, 75'er milyon liralık ‘‘Eğitim-öğretim tazminatı’’ nı alamayacak. Norm Kadrolar, 21 saat derse göre planlandı. Antalya Milli Eğitim Müdürü Süleyman Akyüz, uygulamanın tamamlanması ile eğitimdeki bir çok sıkıntının giderilmiş olacağını söyledi. Akyüz, ‘‘Bugünden itibaren Antalya'ya, ihtiyaç fazlası branşlarda, zorunlu atama ile gelen öğretmenler, kadro açılıncaya kadar, ücretsiz izinli sayılacak. Koordinatör okullara gidenler de, 3 yıl sonra aynı sisteme girecek’’ dedi.

  Oynayarak

  kazandılar

  ANTALYA'da üç gün süreyle yapılan ‘‘Valilik Kupası Halk Oyunları Yarışması’’ sona erdi.

  52 okul ve 4 halk eğitim merkezinden, yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı yarışmalar sonunda, liselerde 1.liği Antalya Endüstri Meslek Lisesi, 2.liği Antalya Lisesi, 3.lüğü de İsmet İnönü Meslek Lisesi elde etti.

  İlköğretim Küçükler Kategorisi'nde ise, Namık Kemal İlköğretim Okulu 1., Dumlupınar İlköğretim Okulu 2., Mustafa Adıyaman İlköğretim Okulu da 3. oldu.

  İlköğretim Yıldızlar Kategorisi'nde de, Barbaros İlköğretim Okulu 1. olurken, 2.liği Maraşal Fevzi Çakmak, 3.lüğü de Merkez İlköğretim Okulu kazandı.

  Halk Eğitim Merkezleri kategorisi'nde ise Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi 1. oldu. Kategorilerinde ilk 2 dereceye giren okullar, 2 Nisan'da Isparta'da yapılacak Türkiye Yarı Finali'ne katılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı