Gündem Haberleri

  Noktayı koyuyor

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Bu hükümet giderek yük olmaya başladı’’ diyen CHP Lideri Deniz Baykal, kamuoyunun da artık hükümete muhalefet etmeye başladığını söyledi. Baykal, CHP'nin desteğini çekebileceğini ima ederek, ‘‘Hükümete son verilmesi gerektiğine inanıyorum’’ dedi.

  CHP son gelişmelerle birlikte hükümete verdiği desteği yeniden masaya yatırdı. CHP Lideri Deniz Baykal dün, ‘‘Hükümet kamuouyundaki desteğini kaybetmeye başladı, doğal ömrünü tamamladı. Kamuoyunun hükümete muhalefet etmeye başladığı bir dönemde bunlardan etkilenmememiz mümkün değil. Artık hükümete son verilmesi gerektiğine inanıyorum’’ diyerek hükümete verdikleri desteği çekebileceklerinin ilk işaretini verdi.

  Baykal, dün KESK Başkanı Siyami Erdem'i kabulünde sorular üzerine, hükümeti çok sert bir dille eleştirirken, çok önemli mesajlar da verdi. Baykal özetle şunları söyledi:

  ARTIK KAÇINILMAZ...

  Son dönemde farklı bir gerginlik, farklı tartışma ve anlamsız bir zirve kavgası ortaya çıktı. Hükümetin yaklaşımıyla ortaya çıkan zirve kavgasından derin üzüntü duyuyoruz. Toplumda hükümete yönelik muhalefet duygusu ve psiklojisi bize de yansıdı. Bu yansımayı açık bir dille ifade ettik. Bu bizim kaygılarımızı hiç kuşkusuz artırıyor. Bu hükümetin, giderek artık bir yük olmaya başladığını, doğal ömrünü tamamladığını ve hızla önemli sorunlar üretmeye başladığını ve bu gidişe bir son vermenin artık kaçınılmaz hale geldiğini tespit ediyoruz. Gelinen noktada giderek umutsuzlaşmaya başladık.

  VAHİM BİR MANZARA

  Bir iktidarın ortalığı derleyip, seçime gitmesi haklı bir siyaset yaklaşımıdır. Ama Türkiye'de devletin temel kurumları arasında bir kavga başlatıp, bir çatışma başlatıp, böyle bir çatışmadan sağlayacağı umut edilen siyasi hesap planlaması yapılıyorsa bu çok vahim bir manzara demektir. Böyle bir çatışmayı içine sindirebilmesi, böyle bir çatışmadan medet umması, böyle bir çatışmayı siyasi pazarlama yararı açısından dikkate alabilmiş olması kimse tarafından kabul edilemez.

  TARTIŞMA DEĞİL ÇATIŞMA VAR

  Zirve tartışması değil kavgası var. MGK'da belli sorumluluk üstlenmiş insanlar biraraya gelir konuşurlar, tartışırlar ve farklılıkları gözönünde bulundurarak devletin yararları doğrultusunda ortak bir anlayış içine girerler. O amaçla zaten onlar var. Onların kullanılmaması ve kabul edilemez bir üslupla, basın aracılığıyla suçlamaların, ithamların yapılmasıdır yanlış olan ve bu yapılmıştır. Bu tartışma değil, kavgadır, bu çatışmadır. Bu çatışmanın bir an önce aşılması lazım. Bu çatışma noktasına gelmiş bir ülkede sıkıntıların daha da artacağını herkesin görmesi lazım.

  KÖŞK'E GÖREV DÜŞÜYOR

  Cumhurbaşkanı'na büyük görev düşüyor. Sayın Cumhurbaşkanı deneyimli bir insan. Herhalde dikkatle gözönünde tutuyordur. Ama Cumhurbaşkanı böyle durumlarda arabulucu değildir. Cumhurbaşkanı elbetteki Türkiye'yi rahatlatmak, yumuşatmak için gerekenleri yapacaktır.

  Baykal, hükümetin kamu emekçilerine maaş verir gibi sendika hakkı vermeye kalktığını da savunarak, sözlerini CHP'nin KESK'in mücadelesinin desteklediğini vurgulayarak noktaladı.

  Tarihi fırsat kaçmasın

  DYP ara rejim tartışmalarının Türkiye'nin önüne tarihi bir fırsat çıkardığını savunarak, ‘Seçim ittifakı yaparak erken seçime gidelim’ önerisini yineledi. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, yaşanan ‘ara dönemin sorumlularının’ hükümet ortakları olduğunu söyledi. Genel başkan yardımcılarına değerlendirme yapan Çiller, ‘‘Ara dönemden tek kurtuluş yolu sandıktır. Sandık milletin önüne getirilirse, milli irade yeniden tecelli ettirilirse, ara dönem tartışmalarını geride bırakırız’’ diye konuştu. Çiller, önceki günkü Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında da ara rejim tartışmalarının, Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi konjonktür nedeniyle yaşandığını söylerken, ‘‘Türkiye'yi bu ara dönemden çıkarma sorumluluğu DYP'nin üzerine kalmıştır. Bu yüzden seçim ittifakı dahil olmak üzere, her türlü fedakarlığı kabul ettik’’ görüşünü savundu.

  Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener, ara rejim tartışmalarında ‘Şikayet hakkı olmayan tek kişinin’ Başbakan Mesut Yılmaz olduğunu savundu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı