Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Nokia'nın Windows sevgisi

  Hürriyet Haber
  14.02.2011 - 14:13 | Son Güncelleme: 14.02.2011 - 14:13

  Microsoft ile resmen anlaşmaya varan Nokia, neden Windows Phone 7'yi tercih etti?

  Nokia'nın Windows Phone 7'ye geçeceğini açıklaması teknoloji dünyasını sarstı. Nokia CEO'su Stephen Elop, kafalarda oluşan sorulara Mobile World Congress'te cevap verdi.

  Shiftdelete.net'in haberine göre Nokia'nın Symbian'ı bırakıp Windows Phone 7'ye geçme kararı alması, yeni başlayan Mobile World Congress'in bir numaralı gündem maddesi oldu.

  Her sene düzenlenen kongrede yeni ürünler tanıtan Nokia'nın bu sefer gösterecek hiç yeni ürünü yok fakat Nokia CEO'su Stephen Elop'un yaptığı konuşma herhangi bir yeni üründen çok daha ilgi çekti.

  Nokia'nın telefon piyasasındaki pazar payının Windows Phone 7'nin gücünü artıracağını söyleyen Elop, şirketin neden Android'i tercih etmediğini de yaptığı konuşmada açıkladı.

  Çok Güçlenmesin

  Elop, Google Android'e geçme yönünde bir karar almadıklarını çünkü bu platformu kullandıklarında Google'ın akıllı telefon pazarındaki gücünü çok artıracaklarını düşündüklerini belirtti.

  Kullanıcıların akıllı telefon pazarında rekabete ihtiyaç duyduğunu söyleyen Elop, Windows Phone 7'yi tercih ederek ,yarışa Android ve iPhone'un yanında bir üçüncü isim eklediklerini belirtti.

  Elop ayrıca, akıllı telefon piyasasında rekabetin donanım alanında değil, yazılım alanında olacağını da sözlerine ekledi.

  Kim Daha Kârlı Çıkacak

  Nokia CEO'su böyle söylese de şirketin içinde bazı hoşnutsuzluklar da olduğu söyleniyor. Yapılan anlaşmada asıl kârlı çıkacak tarafın Nokia değil de Microsoft olduğu düşüncesinin yaygın olması, Nokia'nın Microsoft kökenli yeni CEO'su Stephen Elop'u zor durumda bırakabilir.
  Nokia hisselerinin değerinin iki günde %14 düşmesi ve yeni işten çıkarmaların olacağının söylentileri de endişeleri artırıyor. İki şirketin ortaklığının nasıl sonuçlar doğuracağını zaman gösterecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı