"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Nohuttan leblebiye

Dünkü yazımızda Çorum leblebisinden bahsetmiştik.

Dün de belirttiğimiz gibi, Çorum leblebisini bu kadar özel kılan şeylerin en önemlisi, yapımındaki ustalık.
İsterseniz, geleneksel usulle, odun ateşinde yapılan leblebinin hangi aşamalardan geçtiğine kısaca bakalım.
Ustalık daha ilk aşamada leblebinin yapılacağı nohudun seçiminde devreye giriyor. Nohudun deseni, dokusu, büyüklüğü ve yapısı önemli.
Alınan nohut elenerek hem boyutlarına göre ayrılıyor hem de taşı toprağı ayıklanıyor. Bu iş “eleme makinesinde” yapılıyor. Nohudun en büyükleri leblebi yapımı için kullanılıyor. Büyük nohutlar tavlama işlemi için odun ateşi üzerindeki tavalara aktarılıyor. 15 dakika tavlanan nohutlar çuvallara konularak iki-üç gün bekletiliyor. Soğuyan nohutlar tekrar tavlanarak iki-üç gün daha bekletiliyor. Üçüncü kez tavlanıp rengi koyulaşan nohutlar toprak zeminde yaklaşık bir ay kadar bekletiliyor.
Bir ay sonra salamura makinesine alınan nohutlar, üzerine su eklenerek bir süre bekletiliyor. Bu aşamada hem ne kadar su ekleneceği hem de suda ne kadar bekleyeceği çok önemli. Yazının başında bahsettiğimiz “ustalık” da işte bu aşamada devreye giriyor zaten.
Suda kabaran nohut kıl çuvala konuyor ve 12 saat de burada bekletiliyor. Tekrar eleme işlemine tabi tutulan nohut kavruluyor ve kabukları ayrılıyor. Naylon çuvalda bir hafta daha bekleyen leblebi, tekrar kavrulup satış için çuvallara dolduruluyor.

KADIN GÖBEĞİ TATLISI

Oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan yağı derin ve geniş bir kaba koyun. Üzerine yumurtaları kırıp pudraşekeri ya da tozşekeri ekleyin. Kabartma tozunu da kattıktan sonra unu yavaş yavaş eklemeye başlayın. İyice yoğurduğunuz hamurun ele yapışmaması ve kulak memesinden biraz daha sert olması gerekiyor.
Diğer taraftan fırın tepsisini yağlayın ya da tepsiye fırın kağıdı serin. Hazırladığınız hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaları yuvarlayın ve ortalarına iyice bastırıp çukurlaştırın. İsterseniz tatlıların üzerine çekilmiş badem ya da hindistancevizi serpiştirin.
5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzerleri iyice kızarıncaya kadar, en az 25-30 dakika pişirin.
Şerbeti hazırlamak için su ve tozşekeri bir tencereye koyup kaynatın. Kaynayınca altını kısıp limon suyunu ekleyin. 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
Pişen tatlıları fırından çıkarın. Sıcak tatlıları (sıcakken çok yumuşak olur, soğudukça sertleşir) bir servis tabağına alın. Üzerine soğuk şerbeti gezdirip tatlılar iyice soğuyunca servise sunun.

Malzeme listesi

250 gr yumuşamış bitkisel margarin
2 adet yumurta
(Oda sıcaklığında beklemiş olmalı.)
2 yemek kaşığı pudraşekeri (Tozşeker de kullanabilirsiniz.)
1 paket
kabartma tozu
Yaklaşık 5 su
bardağı un
Şerbet için;
5 su bardağı tozşeker
5 su bardağı su
1 yemek kaşığı limon suyu

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI