Gündem Haberleri

  Noel Baba’da kazı çalışmaları başladı

  Ahmet ACAR/DEMRE (Antalya), (DHA)
  25.08.2009 - 11:13 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’nın Demre İlçesi’nde bulunan bugün Noel Baba Müzesi olan tarihi kilisenin bu yılki kazı çalışmaları başladı. Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yıldız Ötüken başkanlığında yürütülen kazılar, 1989 yılından bu yana devam ediyor.

  Noel Baba Müzesi'nde bu yılki kazılara Hacettepe Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nden 18 öğretim üyesi ile öğrenciler katılıyor. Bir ay sürecek kazılarda 9 işçi çalışıyor. Kazıların bu yılki bölümünde ana yapının kuzeyindeki psikoposluk ikametgahının batısındaki alan ile podyumda çalışmalar yapılıyor. Bu alanda daha önceki yıllarda tespit edilen yapıların açılmasına da devam ediliyor.

  M.S. 4'üncü yüzyıldan kalan Noel Baba Müzesi, Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinin başında geliyor. 20 yıldır süren kazılarda, daha önceki adıyla Noel Baba Kilisesi’nin kuzeyinde yer alan psikoposluk binası içinde ek binalar ortaya çıkarıldı. Ayrıca müze içindeki duvar resimlerinin 10 yıl süren restorasyonu yapılırken, yüzlerce resim ortaya çıkarıldı.

  Kazı heyetinden Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çiğdem Aras, “Kazılarımız 1989 yılından beri devam ediyor. Bu yılki çalışmalarda kuzey ek mekanlarla bağlantısı olan alanlarda, psikoposluk ikametgahında daha önceki yıllarda başlamış olan kazılar devam ediyor. Alüvyonlar temizlenmekte, envanter çalışmaları devam etmekte” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı