ESKİŞEHİR HABERLERİ

Nöbet Tutmama Eylemi Bir Kazanım Sağladı

IHA
08.10.2015 - 17:22Son Güncelleme :
IHA

Eğitim İş Şube Başkanı Ebru Sungar, sendika olarak nöbetin ücretlendirilmesi ve norm kadro hesabında dikkate alınması mücadelesini 1 Mart-1 Nisan 2012 tarihlerinde başlattıklarını anımsatarak, yapılan eylemlerinin sonucunda 2015 yılı toplu sözleşme döneminde konunun görüşme gündemine girdiğini söyledi.
Taleplerinin içinde yer alan haftada 6 saat ek ders ücretinin ödenmesi ve yapılan nöbet görevinin norma dahil edilmesinin kabul edilmediğini belirten Eğitim İş Şube Başkanı Ebru Sungar, “Nöbet görevi yapan öğretmenlerimize 2016 yılında aylık brüt 98,00TL, 2017 yılında ise aylık brüt 140,00TL ücret ödenecek olması, kararlı bir şekilde sürdürdüğümüz ‘nöbet tutmama’ eylemi sonucunda ‘Hak verilmez alınır’ ilkesiyle elde edilen bir kazanım olmuştur. Alınan sonucun şimdilik yetersiz olduğu ama gerçekleştirilen kazanımın da küçümsenmeyecek bir başarı olduğu ortadır” dedi.
Çeşitli okul türlerinde öğretmenlerin ve okul idarecilerinin faklı sürelerle nöbet tuttuğunu belirten Sungar şunları söyledi:
“Pansiyonlu okul nöbetlerinde gönüllülük esasının kaldırılarak, sadece okul öğretmenleri tarafından zorunlu tutulması bu okullarda görev yapan öğretmenlere mağduriyetler yaşatmaktadır. Diğer kamu çalışanlarının nöbetinin ertesi gününde verilen dinlenme izninin öğretmenlere de verilmesi, gece pansiyon nöbetinde olan öğretmenin ertesi sabah okulunda derse girmesi insani olmadığı gibi, okulun da verimliliğini düşüreceği göz ardı edilmemelidir. Sendikamız geçmişte de olduğu gibi nöbet görevi ile ilgili mücadelede kararlılıkla en önde yer almaya; öğretmenin haklarının savunulmasında önderlik yapmaya devam edecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Nöbet Tutmama Eylemi Bir Kazanım Sağladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 17 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nöbet Tutmama Eylemi Bir Kazanım Sağladı haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:31
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı