Dünya Haberleri

  Nobel'e değer görülen Aziz Sancar, HDP'li Mithat Sancar'ın akrabası

  Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  07.10.2015 - 14:07 | Son Güncelleme:

  NOBEL Kimya Ödülü'nü kazanan ikinci Türk olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın akrabası olduğu ve halen aile fertlerinin Savur ilçesinde yaşadığı öğrenildi.

  Ödülün aileleri için de ülke için de büyük bir gurur olduğunu söyleyen Sancar, “Dünyanın bu ödülden önce de çok iyi tanıdığı önemli bir bilim insanıdır” dedi. Mithat Sancar, Prof. Dr. Aziz Sancar ile babalarının amca çocuğu olduğunu, ancak kendisinin yaş farkı nedeniyle “Aziz Amca” diye hitap ettiğini belirtti.

  Mithat Sancar T24'e yaptığı açıklamada, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan üç bilim insanından biri olan Aziz Sancar'ın etnik kökeniyle ilgili tartışmalar için "İnsanların bu kadar kısırlaşmış ve daralmış algı dünyası içinde olması hüzün verici" yorumunu yaptı. Sancar, "Babalarımız kuzen. Aziz Sancar’ın ana dilinin Arapça olduğunu bilmeleri gerek. Ben neysem Aziz Sancar da odur. Aile içinde Arapça konuşulur" dedi.

  Nobel Kimya Ödülünü Türk asıllı Aziz Sancar kazandıNobel Kimya Ödülü'nü Türk asıllı Aziz Sancar kazandı

  TIMES’A KAPAK OLMUŞTU

  Ailelerinin halen Savur’da yaşadığını vurgulayan Sancar şunları söyledi: 

  “Liseyi Mardin’de okumuştu. Aramızdaki yaş farkı nedeniyle birlikte fazla vakit geçirmemiz söz konusu olamadı. Zaten üniversiteden sonra yurtdışına çıktı. Son yıllarda çok fazla görüşme şansımız olmadı. Ara ara aile toplantılarında görüşüyorduk. En son Koç Bilim Ödülünü aldığında görüşmüştük. The Times’e daha önce kapak olmuştu. Başından beri çok yetkin bir bilim insanıydı. Bu ödülden önce de dünyanın bilim alınında çok iyi tanıdığı, çok yetkin çalşımaları olan bir bilimadamı. Ben de çalışmalarını takip ediyorum. Bu ödülle başarısı taçlanmış oldu. Ülkemiz için olduğu kadar benim için de ailemiz için de büyük bir gurur.”

  Nobele değer görülen Aziz Sancar, HDPli Mithat Sancarın akrabası
  HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar

  Nobel Kimya Ödülünü kazanan Aziz Sancardan ilk açıklamaNobel Kimya Ödülü'nü kazanan Aziz Sancar'dan ilk açıklama

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı