Dünya Haberleri

  Nobel Tıp Ödülü ’nakavt faresi’ne

  Hürriyet Haber
  09.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2007 Nobel Tıp Ödülü’ne, İtalyan asıllı ABD vatandaşı Mario R. Capecchi, Oliver Smithies ile İngiliz Martin J. Evans adlı bilim adamları layık görüldü.

  Üç bilim adamı, hayvanlarda istenen genleri "açıp kapama"yı başararak kök hücre çalışmalarında çığır açan "nakavt faresi" yöntemini geliştirmişlerdi. Geçen yıl da yine bir genetik araştırma ödüle layık bulunmuştu.

  İSVEÇ’in başkenti Stockholm’de toplanan Nobel Komitesi, "Embriyonik kök hücreleri kullanarak farelerde belirli genlerin değişikliğe uğratılmasını ilk kez sağlayan ilkeleri keşfeden" ikisi Amerikalı, biri İngiliz üç bilim adamını, tıp dalında bu yılki ödüle layık gördü. Böylece Nobel Tıp Ödülü, iki yıl üst üste genetik uzmanı bilim adamlarına gitmiş oldu. Geçen yıl da Amerikalı iki bilim adamı, belirli genlerin "susturulmasını" sağlayan "RNA müdahalesi" yöntemiyle aynı ödülü almıştı. Bu yıl ödüller sahiplerine 10 Aralık’ta törenle verilecek.

  HASTALIKLARA MODEL

  İtalya doğumlu ABD vatandaşı Mario R. Capecchi, İngiliz Martin J. Evans ve Amerikalı Oliver Smithies, "nakavt fareleri" adını verdikleri teknikle, hayvanların belirli genlerini laboratuvar ortamında değiştirmeyi başarmışlardı. Farelerde ve insanlarda ortak olarak bulunan bu genlerin şifrelerini çözüp değiştirmeyi başaran bilim adamları sayesinde "gen hedeflemesi" denen yöntem doğdu. Bu yöntem, "embriyonik gelişme, yetişkin fizyolojisi, yaşlanma ve hastalıklar" konusunda yepyeni bilgiler sağladı ve hálá sağlamaya devam ediyor.

  Üç bilim adamının fareler üzerinde geliştirdiği modeller sayesinde, insanlardaki birçok hastalığın eksiksiz modelleri geliştirildi. Kalp ve sinir hastalıklarından diyabet ve kansere kadar birçok bozukluk, bu modeller sayesinde şimdi çok daha iyi anlaşılıyor.

  Telefondaki ses çok ciddiydi ’Ödül haberi gerçek’ dedim

  Nobel Komitesi, Capecchi’nin tıp dünyasına katkısını, "insanlardaki birçok ırsi hastalığın nedenine ışık tutmak" olarak açıkladı. Capecchi’nin farenin gen haritasından faydalanarak, hangi genin nasıl mutasyona uğratılacağını belirleyen bir teknoloji geliştirdiği de belirtildi. Capecchi, "Telefon geldiğinde uyuyordum. Müthiş bir sürpriz oldu. Arayan kişi çok ciddi olduğu için ’bu gerçek olmalı’ diye düşündüm" dedi.

  66 yaşındaki Cardiff University profesörü Evans’ın ise "insan hastalıkları için farelerde model geliştirmek üzere gen hedeflemesi yöntemini başarıyla uygulaması" övüldü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı