Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nobel Ödüllü Pissarides:İspanya çökerse euro batar

  Bloomberg
  13 Ocak 2011 - 12:26Son Güncelleme : 13 Ocak 2011 - 13:42

  2010 Nobel Ekonomi Ödülü'nü sahibi Christopher Pissarides, Avrupa Birliği'nin (AB) İspanya'yı kurtaracak kadar kaynağı olmadığını, bu ülkenin çöküşü durumunda euronun sonunun geleceği uyarısını yaptı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

   

  London School of Economics'te ders veren ekonomi Profesörü Pissarides, İspanya'nın çöküşünün çok ciddi problem yaratacağını ve hatta euronun bitmesi anlamına geleceğini belirtti.

   

  Nobel Ödüllü ekonomist Pekin'de düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, "Eğer İspanya, Yunanistan'ınkine benzer bir çöküş yaşarsa AB'nin bunu karşılayacak kaynağı olduğunu düşünmüyorum" dedi.

   

  İSPANYA KRİTİK SINAVDA

  Bu hafta Avrupa tarafında gerçekleştirilen kritik tahvil ihraçlarına İspanya da katılıyor.

   

  İspanya'nın yarın yapacağı ihraç, ülkenin karşı karşıya olduğu borç krizi endişelerine karşı yatırımcıların izleyeceği yeni sınav olarak görülüyor. Ülkenin Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ise yüksek işsizlik ve banka kurtarmalarından sonra hükümetin verdiği sözleri yerine getirebileceğini ispatlamayı amaçlıyor.

   

  Pissarides, özellikle istihdam piyasasındaki arz ve talebi eşleştirme alanında yaptığı ortak çalışmayla geçen sene Dale Mortensen ve Peter Diamond ile Nobel Ekonomi Ödülü'nü almaya hak kazanmıştı.

   

  Pissarides, politika yapıcıların durumun kötüleşmesi durumunda İspanya'nın geçici olarak eski para birimi pezatayı kullama gibi seçenekleri değerlendirebileceğini de söyledi.

   

   

  * Bu yazı Bloomberg.com'da, "Euro May Fail if Spanish Economy Collapses, Nobel Winner Pissarides Says" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı