Gündem Haberleri

  Nobel ‘İzmir’ şairine

  Hakan BAŞ
  07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2011 Nobel Edebiyat Ödülü Türkçe’de ‘Hüzün Gondolu’ ve ‘İzmir Saat Üç’ kitapları yayımlanan İsveçli şair Tomas Tranströmer’e verildi.

  NOBEL Ödülleri’nin evsahibi İsveç, 37 yıl sonra ilk kez kendi ülkesinden bir edebiyatçıyı ödüle layık gördü. İsveç Akademisi, sürrealist (gerçeküstücü) şair Tomas Tranströmer’in 10 milyon kronluk (2,6 milyon lira) ödüle hak kazanma nedenini “yoğun ve şeffaf imgeleri aracılığıyla gerçekliğe yepyeni bir yol açtığı için” ifadesiyle açıkladı.

  İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Peter Englund, “Şair Tranströmer’ün anlatımları bize gerçeğe yeni erişimler sağlar” diyerek, şairin dünyanın en büyük şairlerinden biri olduğunu kaydetti. İnsan aklının gizemleriyle ilgili sürrealist eserleri, Tranströmer’e İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın en önemli İskandinav şairlerinden biri olarak uluslararası ün kazandırdı. Tomas Tranströmer ünlü fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün arkadaşıydı. 1954 yılında Türkiye’ye geldiğinde Özkök’ün arkadaşlarıyla tanıştı. Türkiye’yi onların yardımıyla yakından tanıyıp çok sevdi. Bu sevgi, yakınlık, insanına ve doğasına duyduğu hayranlık da “İzmir’de Saat 3” şiirinin yaratılmasına yol açtı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı