Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nobel fizik ödülü nötrinolara

  BBC Türkçe
  06 Ekim 2015 - 16:04Son Güncelleme : 06 Ekim 2015 - 16:07

  Nobel Fizik ödülü bu yıl sıfır yüklü-sıfır kütleli temel parçacıkların (nötrinolar) nasıl bir tattan diğerine değiştiğini keşfeden Takaaki Kajita ve Arthur McDonald'a verildi.

  Nobel fizik ödülü nötrinolara

  Nötrinolar her maddenin temelini oluşturan atomdan küçük sıfır kütleli parçacıklar ve başka herhangi bir şeyle etkileşmedikleri için incelenmeleri çok güç. 

  Kajita ve McDonald, Japonya ve Kanada'da dev cihazlar kullanarak bu parçacıkların özelliklerine ilişkin çok önemli ölçümler yaptılar. 

  İsveç Bilimler Akademisi genel sekreteri Goran Hansson bugün ödülün sahibini açıklarken, "Bu yılın ödülü, evrende en çok bulunan şeyin nasıl kimlik değiştirdiğiyle ilgili" dedi. 

  Basın toplantısında McDonald'a telefonla bağlanan Hansson kendisini , "Günaydın, 45 dakika önce sizi uyandıran kişi benim" diye tanıttı. 

  Kanada Kingston'daki Queens's Üniversitesi profesörü Arthur McDonald, Nobel ödülüne layık görüldüğü haberini "korkutucu" diye niteledi, "Neyse ki ödülü
  benimle paylaşan meslektaşlarım var. Bu ölçümleri yapabilmek için inanılmaz bir çalışma yürüttüler" diye konuştu. 

  Japonya'da Tokyo Üniversitesi profesörlerinden olan Takaaki Kajita ile de temas kuruldu ama Kajita'nın basın toplantısında konuşma yapma imkânı olmadı. 

  İsveç Bilimler Akademisi fizik alanında 1901 yılından bu yana -yalnızca ikisi kadın olmak üzere- 201 bilim insanına ödül verdi.
  Nobel kimya ödülü yarın açıklanacak.

  Nobel fizik ödülü nötrinolara


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı