Gündem Haberleri

  Nobel Edebiyat Ödülü G. Afrikalı Coetzee'nin

  Hürriyet Haber
  03.10.2003 - 01:48 | Son Güncelleme:

  2003 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Güney Afrikalı yazar John Michael Coetzee aldı. Coetzee’ye ödül, eserlerinde ‘‘analitik zeká ve verimli diyaloglarla yabancılaşmayı anlattığı için’’ verildi.

  Güney Afrika'nın en önemli yazarlarından olan Coetzee, 1940 yılında Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde doğdu. Yüksek öğrenimini ABD'de Teksas Üniversitesi'nde yaptı. Birincisi 1983, ikincisi de 1999'da olmak üzere iki kez üst üste Booker Ödülü kazanan tek yazar olarak da edebiyat tarihine geçti.

  John Michael Coetzee, 1974'te roman yazmaya başladı. 1980'de ‘‘Barbarları Beklerken’’ romanıyla uluslararası ün kazandı. Türkçeye de çevrilen ‘‘Barbarları Beklerken’’ (Waiting For the Barbarians) adlı romanında yıllarca sulh yargıçlığı yapan bir adamın zaman içinde değişen duyguları, kurbanlara karşı sempati beslemeye başlaması ve hapse düşüşünü anlatıyordu. Kitap ezen ile ezilenen bir alegorisiydi. 1983 yılında çıkan ve yine Türkçeye de çevrilen ‘‘Michael K. Nasıl Yaşadı’’ (Life and Times of Michael K) İngiltere'nin en saygın ödüllerinden Booker Ödülü'nü aldı. Yazar, 1986 yılında çıkan ‘‘Düşman’’da Robinson Crusoe'nun öyküsünü bir kadının bakış açısından ele aldı. 1999 yılında ‘‘Utanç’’ (Disgrace) geldi. ‘‘Utanç’’ şiddetli, yoğun bir dönüşüm geçirmekte olan bir toplumun, yeni Güney Afrikalı'nın öyküsünü anlatıyordu.

  ‘‘Dünya edebiyatına özgün katkı ve tüm insanlığa evrensel yarar sağlamanın’’ ölçüt alındığı Nobel Edebiyat Ödülü, Coetzee'ye eserlerinde ‘‘analatik zeká ve verimli diyaloglarla yabancılaşmayı anlattığı için’’ layık görüldüğü belirtildi. Yazarın eserlerindeki ‘‘çözümsel berraklık ve yüksek düzeyde kompozisyon’’ vurgulandı. Coetzee Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ikinci Güney Afrikalı. Daha Önce de Nadine Gordimer 1991 yılında kazanmıştı.

  1.3 milyon dolar değerindeki ödül 1901 yılından beri veriliyor. SANAT SERVİSİ

  Türkçeye de çevrildi


  Coetzee'nin bazıları Türkçeye de çevrilen eserleri şöyle:

  Dusklands (1974)

  In the Heart of the Country: A Novel (1977)

  Waiting for the Barbarians (Barbarları Beklerken, 1980-Adam Yayınları)

  Life and Times of Michael K. (Michael K Nasıl Yaşadı, 1983-Adam Yayınları. Yazar, bu eseriyle 1983'te ilk kez Booker Ödülü'nü kazandı)

  Foe (1986)

  Age of Iron (1990)

  The Master of Petersburg (1994)

  Disgrace (1999, Can Yayınları. Bu eseriyle ‘‘1999'da ikinci kez Booker Ödülü'nü kazandı)

  White Writing: On the Culture of Letters (1988)

  Doubling the Point : Essays and Interviews (1992)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı