Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nobel Edebiyat Ödülü Fo'nun

  Hürriyet Haber
  10 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ekim 1997 - 00:01

  1997 Nobel Edebiyat Ödülü'nü İtalyan yazar Dario Fo kazandı. İsveç'in başkenti Stockholm'deki Karolinske Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, 71 yaşındaki Fo'nun eserlerinin, Ortaçağ soylularının iktidarını eleştiren ve ezilenleri koruyan yapısı nedeniyle bu ödüle değer görüldüğü belirtildi. Açıklamada, oyuncu ve yazar Franca Rame ile evli olan Fo'nun, toplumda adaletsizliğe ve suistimallere kimi zaman komik, kimi zaman ciddi yaklaşımlarla dikkat çektiği kaydedildi. Dario Fo, aynı zamanda 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

  Siyasal olaylardan yola çıkarak yazdığı güldürülerle başta İtalya olmak üzere tüm dünyada geniş kitlelere ulaşan bir tiyatro anlayışının kurucusu olan Fo, 1926'da Varese'de San Gieno kasabasında doğdu. Milano'da mimarlık öğrenimi yaptığı sırada yazdığı güldürülerle dikkat çeken sanatçı, daha sonra radyo için bir monologlar dizisi hazırladı. Güldürülerinin güncel sorunlardan kaynaklanması ve kışkırtıcı nitelik taşıması yüzünden başı sık sık resmi makamlarla derde giren Fo, bir süre Darenti ve Durano gibi oyuncu ve yazarlarla çalıştı. 1958'de eşi Franca Rame ile birlikte kendi topluluğunu kurdu. Burjuva güldürüleri adını verdiği bir dizi oyunla İtalya'nın değişik yörelerinde beğeni kazandı.

  Bu dönem yazdığı Büyük Melekler Langırt Oynamaz ve Yedinci Emir: Daha Az Çal adlı oyunlarında İtalyan katolik kilisesini eleştirdiği için İtalya Radyo ve Televizyon Kurumu'ndaki görevine son verildi. Bunun üzerine Fo ve Rame, İtalyan Komünist Partisi'nin Kültür Kolu'yla anlaştılar. Nouva Scena adlı yeni bir topluluk kurarak fabrikalarda ve işçi derneklerinde gösteriler yaptılar. Daha sonra Komünist Parti'yi bürokratik ve reformist olmakla suçlayan Fo, buradan da ayrılarak Il Collectivo Teatrale La Commune adlı başka bir topluluk kurdu. Bu topluluk salonsuzluk, hapis cezası ve benzeri engellemelere karşın çalışmalarını sürdürdü ve geniş seyirci kitlelerine ulaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı