‘Nobel değil takdir edilmek istiyoruz’

Hürriyet Haber
18.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.09.2012 - 20:08

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kredi derecelendirme kuruluşlarından Nobel Ödülü istemediklerini belirterek, “Türkiye ekonomisine karşı objektif davransınlar, Türkiye’ye olması gereken notu versinler ve Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili yatırımcılar arasında tedirginlik meydana getirecek davranışlardan uzak kalsınlar bu yeter” dedi.

Avrupa’daki kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine uzun  yıllardır haksızlık yaptığını dile getiren Bakan Ergün, şöyle devam etti:

Her zaman bir temkinlilik var

 “Durumu Türkiye’den çok daha vahim olan ülkelerin notlarının hangi  saikle verildiğini bilmiyorum. Bir kısmı siyasi değerlendirmelerdir. Kredi  notları bizden çok daha iyi verildi, ‘yatırım yapılabilir’ düzeyde tutuldu.  Türkiye ile ilgili ise her zaman bir temkinlilik, her zaman bir tedirginlik  havası oluşturulmaya çalışıldı. Ancak buna rağmen Türkiye ekonomisi en olumsuz  söylemlerin yapıldığı dönemlerde bile büyük başarılar gösterdi. Bugün de Türkiye  ekonomisi Avrupa’da emsalleriyle mukayese edildiğinde hatta kendisinden daha iyi  olanlarla mukayese edildiğinde büyük bir başarı hikayesi ortaya koyuyor.”

Şimdiye kadar batmadık

Wall Street Journal ve Financial Times’ta yer alan , “Türkiye  ekonomisi ya Ekonomi Nobeli alır ya da iflas eder” tarzında değerlendirmeler hakkında ise Ergün şu yorumu yaptı: ““Şimdi ikisinden biri konuşulacaksa, 2012 yılının sonuna geliyoruz. Şimdiye kadar Türkiye ekonomisi batmadı. Son çeyrekte de batma  emaresi göstermediğine göre o zaman demek ki ödül almaya daha yakın bir noktada  duruyoruz. Bu  Nobel Ödülü mü olur, ne olur? Onu bilmiyorum ama en azından takdir edilmesi  gerekir. “

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı