Ege Haberleri

EGE

  Nobel 2023’te Türk’ün olsun

  Bülent KATARCI / İZMİR
  15 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 21:18

  Merkezi İngiltere’de olan Uluslararası Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Organizasyonu’nun Türkiye Başkanı 47 yaşındaki Alphan Manas, “Temel hedefimiz 2023 yılında Nobel Ödülü alacak bir Türk bilim adamı yetiştirmektir” dedi.

  Alphan Manas, “Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında hedefimiz bu. Bunun için önümüzde 14 yıl var. Bir envanter çıkaracağız ve bu çocukları yetiştirmemiz gerekiyor. Üstün yetenekli ve zekalılarda temel sorun şu. Eğer siz bunlarla ilgilenmediğiniz takdirde toplumda normalleşiyorlar  ilgi alanlarına baktığımızda sınıflarındaki  diğer arkadaşlyarından farklı oldukları için onlarla bir iletişim sorunu yaşıyorlar, kendilerini üstün zekalı gördükleri için kendilerini üstün ve yanlız görüyorlar bizim amacımız onların onların yanlız olmadığını ortaya koyarak ayaklarının yere basmasını istiyoruz” dedi.

  Çocuklarla çalışacağız


  Manas konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim organizasyon olarak Türkiyedeki temel hedefimiz Türkiye de ilköğretim öncesi çocuklarımızın yetenekli olan çocukları saptamak bunlarla ilgili olarak bir grup oluşturmak onların özel ilgi alanlarına göre gruplar yaratmak ve bu çocukları aynı özel ilgi alanlarına ilgi duyan başka çocuklarla biraraya getirmek ve onları ortak projelerle çalıştırmak. İlgi alanlarının tepesinede yine toplum gönüllüleri adına profesörler, öğretmenmler koymak.”

  Manas: Devlet desteği alacağız

  Medya ve interneti kullanarak bu çocuklara ulaşacacaklarını söyleyen Manas, “Önce kendimizi tanıtacağız Mensa Türkiye org olarak tescillendi biz 10 Aralık İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Ege Bölgesindeki 6 yaş ve üstü çocukları davet edeceğiz.Bizim amacımız bu çocukları bir grup  altında toplayıp yetiştirmek istiyoruz devletten destek alacağız bunu sağlayabildiğimiz takdirde konuyu çok daha ileriye taşıyabiliriz Ege Bölgesinde  260 bin üstün yetenekli ve zekalı insanımız var. Ege de var bunların  hiçbiri kendisinin bu yeteneğini bilmiyor  o çocuğun velisi çocuğu yaramaz diye çocuğu ile  çelişki içinde olabilir. çocuk hiperaktiftir ama çok zekidir.bunları bulup ortaya çıkaracağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı