MERSİN HABERLERİ

NKP Dönem Sözcüsü Antmen: Akkuyu NGS’ye karşı 23 Kasım milat olabilir

DHA
31.10.2017 - 12:42Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) -  MERSİN’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi’ne kurulacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, ÇED olumlu Raporu’na ilişkin açılan davanın 23 Kasım’da Danıştay’da görüşülecek duruşması öncesi Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Dönem Sözcüsü Alpay Antmen, "Bu davaya dikkat edilmeli" dedi.
NKP Dönem Sözcüsü avukat Alpay Antmen, CHP Akdeniz Gençlik Kolları’nca düzenlenen toplantıda, partilileri Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili bilgilendirdi. Parti binasında düzenlenen etkinlikte öncelikle çevrenin önemine değinen Antmen, "Çevre salt o bölgede yaşayan insanların değil, tüm insanlığın ortak varlıdır. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek de, devletin ve vatandaşların en önemli ödevlerindendir. Bu ödevin birinci şartı bilinç, bilincin sağlanması için de eğitimdir. Ancak bu sorumluluk rant hırsına kurban edilmesi nedeniyle ülke ve dünya adeta yok ediliyor" dedi.
Türkiye’de 1970’li yıllardan buyana Gülnar İlçesi’nde nükleer santral kurma projesinin gündemde olduğunu belirten Antmen, "Nükleer santral ile ilgili pek çok dava açıldı ve bir çok dava da devam ediyor. 2016 yılında nükleer santral için verilen Çevresel etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Raporu’nun iptali hakkında açılan davalarda Danıştay tarafından keşifler yapıldı. Bu davanın duruşması ise 23 Kasım 2017 tarihinde görülecek. Bu dava hak davasıdır. Bu dava yaşam hakkımızı savunmamız, geleceğimize sahip çıkmamız adına önemlidir. 23 Kasım bu anlamda önemli bir milat olabilir" diye konuştu.
ZARARININ TELAFİSİ İMKANSIZ
Santralin Akkuyu’da yapılması ile kente, ülkeye, ekonomiye, doğaya yaşam çevresine sayısız, geri dönüşsüz ve telafisi imkansız zararlar doğuracağını kaydeden Antmen, şunları söyledi:
"Bu nükleer santral Akdeniz’in ekosistemini bozacak; tarımını, turizmini, insan sağlığını, yaşamı tehdit edecek düzeyde etkileyecektir. Ayrıca bölgemiz nükleer atık deposuna dönüşecektir. Bunun yanında santralin yapım ve işletmesine ilişkin sözleşme kamu yararına ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır, enerji arz ve güvenliğimizi tehdit etmektedir. Sözleşmenin karşılıklı edimleri, devletimiz açısından zarara sokacak hükümler içermektedir. Ülkemiz ve özellikle bölgemiz, doğa ve insan dostu yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengindir. Nükleer santral yerine bu seçeneklere yatırım yapılması gerek kentimiz, gerek ülkemiz açısından gerekse insanlık açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Nükleer Santral yapmak yerine yenilenebilir enerjilere yönelsek; Güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretsek çok daha ucuz, güvenli ve daha iyi olacaktır. Bu nedenle Akkuyu’da Nükleer santral istemiyoruz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde NKP Dönem Sözcüsü Antmen: Akkuyu NGS’ye karşı 23 Kasım milat olabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

20 Mayıs 2018, Pazar
 • İmsak
  03:46
 • Guneş
  05:23
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:23
Sayfa Başı