GAZİANTEP HABERLERİ

Nizipli İşadamlarından TÜMSİAD Avrupa'ya ziyaret

DHA
09 Mayıs 2017 - 17:14Son Güncelleme : 09 Mayıs 2017 - 17:15

Nizipli İşadamlarından TÜMSİAD Avrupa'ya ziyaret

DHA

GAZİANTEP, (DHA) - NİZİP Ticaret Odası, Türkiye ekonomisine ve üyelerinin dış pazara açılmalarına katkı sağlamak amacıyla Almanya'da temaslarını sürdürüyor.

Resmi temaslar kapsamında Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve NTO Meclis Üyesi Mehmet Yiğit'inde aralarında bulunduğu 20 kişilik heyet ile Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Avrupa Genel Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Türkiye'nin en önemli müttefiklerinden biri olan Almanya ile köklü geçmişe sahip, siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerimiz bulunduğunu belirten Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, "Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk vatandaşı, her yıl ülkemizi ziyaret eden 5 milyona yakın Alman turist ve ülkemizde yaşayan 15 bini aşkın Alman vatandaşı ilişkilerimizin en önemli temel unsurlarıdır" dedi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler son dönemde inişli çıkışlı bir seyir izlediğini belirten NTO Başkanı Özyurt, şöyle dedi:

"Son dönemde yaşanan gelişmeler ülkeler arasında ikili ilişkiler açısından bu yılın çalkantılı geçmesine neden oldu. Devletler arasındaki ilişkilerde iniş-çıkışların olması doğal olduğu kadar diplomasi ve iletişim kanallarının açık olması da ayrı bir önem taşımaktadır. Türkiye ve Almanya arasında kapsamlı siyasi bağlar, yoğun ekonomik ve ticari ilişkiler, bölgesel konularda ortak çıkarlar bulunuyor. Almanya ülkemizin en büyük ticaret ortağı ve en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkedir. Türk ekonomisi Avrupalı şirketler için çok kapsamlı tedarik ve yatırım imkânları sunmaktadır. Türkiye'nin dinamik özel sektörü cazip işbirliği partneridir. Almanya, Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlarda hem yatırımların yapıldığı süre hem de yatırım yapan şirketlerin sayısı bakımından lider konumdadır. Türkiye'de Alman şirketlerinin faaliyetleri sanayi üretiminden, her türlü ürün ve hizmetlerin pazarlanmasından, perakende ve toptancılığa kadar uzanmaktadır. Bu da bizleri mutlu etmektedir. Bizlerde karşılıklı yatırımlara büyük önem vermekteyiz. Bugünkü programımızda Almanya ile daha fazla iş yapabilmenin yollarını istişare edeceğiz. İş birliklerimizi sadece ihracat-ithalat boyutuyla sınırlamak istemiyor, yatırım konusunda da Nizipli iş adamları olarak Almanya'ya yatırımlar yapmak ve ülkelerimiz arasındaki yatırımların artmasını istiyoruz. Gaziantep ve Nizip tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent. Bu nedenle iki ülke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yönelik çalışmalarda bölgemizin de önemli bir rol oynayacağı kanısındayım.  Sizleri de Odamıza davet ve misafir etmekten büyük bir şeref duyacağımızı belirterek bugün odamız heyetine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı TÜMSIAD Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler ve üyelerine teşekkür ederim."

Gerçekleşen ziyarette katılımcılara TÜMSİAD Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler tarafından Almanya'nın sanayisi, ekonomik durumu ve gıda sektörü ile ilgili bilgilendirme yapıldı. İkili görüşmelerin son bulmasıyla Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt tarafından TÜMSİAD Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler'e ziyaret anısına plaket, Nizip zeytinyağı ve sabun logoları da hediye edildi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Nizipli İşadamlarından TÜMSİAD Avrupa'ya ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nizipli İşadamlarından TÜMSİAD Avrupa'ya ziyaret haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:00
  • Guneş
   05:44
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:25
  • Yatsı
   20:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı