Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Niye yürüyor hızlı tren var'

  Rıza ÖZEL/DİYARBAKIR
  17.06.2017 - 00:18 | Son Güncelleme:

  Başbakan Binali Yıldırım, CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması üzerine ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili gazetecilerin sorusuna, “Sayın Kılıçdaroğlu ne için yürüyor” sorusuyla karşılık verdi. “Adalet için yürüyor” cevabı üzerine Yıldırım şunları söyledi:

  ‘SOKAKTA ADALET ARANMAZ’
  “Ben ‘Enis Berberoğlu’nu ziyarete gidiyor’ diye duydum. Oraya gitmek için bu sıcakta, mübarek ramazan günü yürümeye lüzum yok ki. Hızlı trenle gidebilir hem de hızlı trene binmiş olur. Niye eziyet ediyor kendine? Sokakta adalet aranmaz. Türkiye bir hukuk devleti. Yargı yolu süreçleri tamamlanmış değil. Mahkemelerin verdiği kararı beğenmesek de saygı göstermemiz lazım. Adaletin mülkün ve devletin temelidir. Sayın Kılıçdaroğlu şunu unutmuş gözüküyor, şimdi milletvekiline sahip çıkmasını normal karşılayabiliriz ama unutmasın ki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu dokunulmazlıklar kaldırılırken, Enis Berberoğlu da dahil, kalkması yönünde olumlu oy kullanan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Onun için şu anda gösterdiği tepki çok anlamlı değil, doğru da değil. Sokakta ülkemizi dünya aleme şikâyet etmek ana muhalefet partisine yakışan bir şey değil. Çözüm aranacaksa çözüm yeri Meclis. Meclis’te her türlü mesele konuşulur, hukuk içinde ne çözüm bulunacaksa bulunur. Sokağa davet etmek, sokakta çözüm aramak en hafifinden sorumsuzluktur.

  ‘VAZGEÇMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM’
  (Bahçeli’nin açıklamaları) Bahçeli’nin açıklamaları gayet sağduyulu, devlet adamına yakışır açıklamalardır.

  (Yürüyüşte bir provokasyon olabileceği ihtimali) Bu ihtimal uzak değil tabii. Sokağa indiğiniz zaman, provokasyonlar her zaman beklenebilir ancak İçişleri Bakanımız konuyu yakından takip ediyor. Sokakta hak arandığı görülmüş değil. Sorunların çözümü Meclis’tir siyaset için
  adalet için mahkemelerdir. Anayasa’ya, yasalara, hukuka en fazla saygı göstermesi gereken kendisidir. O yüzden bu yol yol değildir, bu işten vazgeçmesini tavsiye ediyorum.” 

  'YÜRÜYECEKSEN DARBEYE KARŞI YÜRÜYECEKSİN'
  Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da yapımı tamamlanan Suriçi ve Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi’nin ilk etabının açılışında konuştu. Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşünü hedef alarak, “O gün meydanlara inmeyenler, sokaklarda yürümeyenler, şimdi tutmuşlar Ankara’dan İstanbul’a yürüyorlar. Yürüyeceksen darbeye karşı yürüyeceksin, darbeye karşı” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı