Gündem Haberleri

  Niye beni seçmiyorlar?

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP uzun süredir size adaylık teklif ediyordu. MHP'de Türkeş'in ölümünden sonra yaşanan karışıklıklara rağmen neden yine MHP?

  Bundan 10 ay öncesine kadar, DYP'den başkanlık için bana yapılmış bir teklif vardı. Ancak benim dışımda, başka isimler üzerinde de tartışmalar yaşandığını duyuyorduk. Yani bir tek ben konuşulmuyordum. O yüzden ben DYP'nin teklifini pek ciddiye almadım. 3 ay önce ise MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin teklifi geldi. Ardından DYP'nin tekfleri daha ciddi bir boyuta ulaştı. Çiller ile Yeniköy'deki yalısında 2 kez buluştuk. Ama ben tercihimi yine MHP'den yana kullandım. Çünkü aynı partiden ikinci kez aday olmam bir istikrar göstergesiydi.

  İstanbul'a 1994'te aday olanlar arasında ikinci kez bu göreve talip olan tek kişisiniz? İstanbul'un siyasetçi yediği söylenir ama siz duruyorsunuz.

  İstanbul beni yiyemedi. Çünkü ben İstanbul'a 32 yıldır hazırım. Benim İstanbul için bir altyapım var o yüzden İstanbul bana diş geçiremedi. İkinci kez aday olmamı engelleyecek kadar beni yıpratamadı. Seçimi kazanamasam da İstanbul'a küsmediğim, bir sürü yeni proje ortaya koyduğum için.

  MHP örgütüyle aranız nasıl? Politika ile hiçbir ilgisi olmayan, sonra birgün kendini bozkurt işareti yaparken bulan birine yaklaşımları ne?

  Örgütle aram son derece iyi. Beni sonuna kadar destekliyorlar. Evet, doğru. 1994'ten önce politika ile hiç ilgim yoktu. Ben sanatta milliyetçiydim, onlar ideolojide. Tek ortak noktamız buydu. Ama örgüt beni kolay kabullendi. Hatta bir süre sonra benimsedi. Zaten benim bu seçimlerde DYP yerine MHP'yi seçmemin en büyük nedeni de bu sevgidir.

  1994'te kazanabileceğinizi düşünüyor muydunuz? Bu seçimlerde düşünüyor musunuz?

  Doğrusu 1994 seçimlerinde kazanabileceğimi zannetmiyordum. Ama bu seçimlerde daha iddialıyım.

  Olmazsa yine deneyecek misiniz?

  Olmazsayı şimdilik düşünmüyorum. Kazanacağımı umuyorum.

  Aileniz bu duruma ne diyor? Her dönem ismi adaylar arasında geçen birinin ailesi olmak onlar için nasıl bir duygu?

  Kızım henüz küçük olduğu için olayın pek farkında değil ama oğlum beni sonuna kadar destekliyor. Beni her konuda acımasızca eleştiren karım ise bu meselede sonuna kadar arkamda. Çünkü bunun benim mesleğim olduğunu, mesleğimi de çok iyi yaptığımı kabul ediyor. Tek endişesi seçim çalışmalarım süresince ve seçilmem durumunda ailemden uzak kalacağım, çocuklarıma fazla zaman ayıramayacağım. Ama o konuda da İstanbul'un bana ihtiyacı olduğunu düşündüğü için buna katlanmaya hazır. O yüzden aile konusunda da çok rahatım. Yani seçimlere ailemle de hazırım.

  Diğer adaylarla karşılaştırdığınızda kendizi hangi açılardan bu işe daha uygun görüyorsunuz?

  İstanbul'un dertlerini biliyorum. Bunların çözümlerini de biliyorum. Çünkü bu iş benim mesleğim. Yani 32 yıldır meslek hayatımı sürdürüyorsam, İstanbul'a 32 yıldır hazırım demektir. İkincisi diğerlerine oranla daha tecrübeliyim. İkinci kez adayım ve konuya daha hakimim. Ayrıca en önemlisi İstanbullu tek adayım. Sonuçta onlara göre bence her yönden avantajlıyım. İstanbul için çok uygunum. İstanbullular niye beni seçmiyorlar ki? Bir kere şans verilse görülücektir ki, İstanbul'a çok büyük hizmetlerim olacak.

  1994’te de adaydı

  Mimar, yüksek mühendis, kent plancısı ve profesör. 1948 İstanbul doğumlu, evli ve iki çocuk babası. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 1994 seçimlerinde aday olanlar arasında, şansını ikinci kez deneyen tek kişi. MHP'nin yükselen çizgisine o kadar güveniyor ki, konuşmalarında bu olmazsa bir dahakini nasıl olsa alırım havası var. Politika ile 1994'te tanışan Alp, siyasetteki beşinci yılında İstanbul'a yine talip. Ailesinden aldığı icazetle, birikimiyle, hazırlığıyla, projeleriyle ve MHP örgütüyle, 18 Nisan'daki seçimlere hazır olduğunu söylüyor.

  İKİ BÜYÜK PROJE

  Çok büyük projeleriniz olduğunu söylüyorsunuz. Kısaca değinebilir misiniz?

  Birincisi daha önce de kamuoyuna duyurduğum Transmarmara Yüzer Otoyol projesi. İstanbul'da artık kimsenin trafik lafı etmesine müsaade etmeyecek çok büyük bir proje. İstanbul'un en büyük sorunlarından biri olan trafiğe köklü bir çözüm getiriyor. İstanbul'un iki yakasını Marmara Denizi üzerine inşa edeceğimiz bir otoyolla birleştireceğiz. İkincisi Tarihi Yarımada ile ilgili. Sultanahmet, Mısır Çarşısı, Süleymaniye çevresinde tarihi mekanların bulunduğu bölge bir müzekent olacak. Bu bölgeyi trafiğe kapatacağız ve turistik dükkanlar dışında bütün esnafı başka bir yere göndereceğiz.

  Bu çok büyük olduğu kadar, çok da zor bir proje. Perşembe Pazarı'nı bile boşaltamadılar. Siz daha büyük bir alanı nasıl boşaltacaksınız?

  Yapacağız. Oy kaygısı gütmeden bunu yapacağımızı da şimdiden söylüyorum. Bu proje Türkiye'yi Dünya kültür lügatında ‘‘1 numara’’ya taşıyacak bir iş, aynı zamanda böyle bir tarihe sahip bir şehrin Dünya'ya olan borcudur. Kimliğini kaybetmiş bir şehir için bir fırsattır.

  ALP’İN AKLINA GELENLER

  TRAFİK: Yaya egemenliği

  HAVA KİRLİLİĞİ: Doğalgaz

  KÖPRÜ-TÜPGEÇİT: Tüpgeçit

  OTOPARK SORUNU:

  Yeraltı, sualtı

  İSTANBUL’UN ORMANLARI:

  Akciğer

  ÇÖPLÜKLER: En ciddi sorun

  GECEKONDULAŞMA:

  Çözüm bende

  TARİHİ YARIMADA: Müzekent

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı