"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Niye ampul?

AKP kurulduğunda "Bu parti halk için, memleket için neler yapacak?" diye düşünenlerin sayısının çok olduğuna, herkesin işini gücünü bırakıp bu sorunun cevabını aradığına (!) eminim.

Şimdi itiraf ediyorum, ben "Ama niye ampul? Niye ampul?.. Niye ampul?.. Niye ampul?.." şeklinde karşılamıştım olayı.

***

Hükümetin sokak lambalarının faturasını (Bazı hesaplara göre çok daha fazlasını) ödetme kararından sonra ampulün sırrını çözmüş olduk.

Vatandaş olarak sorumluluk kapsamımıza sokağımızdaki lamba da girmiş bulunmakta.

Her daire 2 YTL, her iş yeri 5 YTL sokak lambası parası ödeyecek bundan sonra.

***

Şimdi kafam karıştı benim tabii.

Çok parlak bir zekaya sahip değilim, o yüzden anlayamıyor olabilirim ama benim bildiğim sistem şöyle çalışmaz mı?

Vatandaşla devlet bir nevi sözleşme usülüyle işleri yürütür.

Devlet bireye eğitim, sağlık gibi hizmetler götürür, adaleti uygular, ülkenin iç ve dış güvenliğini sağlar ve bunun karşılığında da işlerin yürütülebilmesi için vergi toplar.

Kaba hatlarıyla karşılıklı güvene dayanması gereken bir sistemden bahsediyoruz.

***

Vergi, adı üstünde verenden alınan bir şey. Vermeyenler kağıt üzerindeki cezalara bakıp "Monte Kristo Kontu gibi çürütecekler beni hapislerde vergi ödemezsem" dedikten sonra kahkahayı patlatıyordur eminim çünkü pratikte bir problem yok.

Maliye’nin yüzyüzler listesine tarihte girmiş isimlerin bugün ne işle uğraştıklarını hepimiz biliyoruz. Yüzsüz adam "İyi bari, unvanımız oldu" diyerek dükkana "Yüzsüz Kardeşler" diye tabela bile yaptırır. ada üstünde, yüzsüz işte!

Maliye, "algı" diye bir kavramdan haberdar olsa, vermeyenlerden de alma yoluna gidebilir bu vergileri belki ama hazır veren varken ne uğraşacaksın değil mi?

***

Örneği Maliye için basitleştireyim. İki ineğiniz var ve günde iki litre süt almanız gerekiyor. İneğin biri "Vermiyorum sütümü" diyor. Bu durumda diğer inekten iki litre süt sağmaya çalışıyorsunuz.

Yine yetkililer açısından konuyu basitleştirmek için heceleyerek söyleyeyim: "Sev-gi-li yet-ki-li-ler! Si-ze o-ha de-mek ak-lım-dan bi-le geç-mez. A-ma bu i-nek-te sa-ğı-la-cak süt kal-ma-dı!"

***

Yurt dışına çıkarken veya köfte-ekmek yerken, her şeye ama her şeye vergi öderken bir de sokaktaki lamba için 2 YTL ödeyecek her hane...

Kaçak elektrik kullanımını engelleyemeyen, vermeyenden vergi alamayan, sokaktaki ampul için hane başına 2 YTL istiyor diyor gazete haberleri ve televizyonlar...

Kendimi bugünlerde Deli Dumrul gibi hissediyorum.
X