Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nişantaşı'nda yeni bir Park Otel olmasın

Ayşen GÜR

Nişantaşı'nda Sabah Gazetesi'nin karşısında bulunan Şişli Terakki Lisesi binası, terkedildiğinden beri, yani 10 yıldır bir sorun olmuştu. Sonunda Şişli Terakkı Vakfı binayı bir alışveriş merkezi yapılmak üzere yap-işlet-devret modeliyle Nevzat Ak'a ait D. B. İnşaat'a verdi.

Bina, önden Teşvikiye Caddesi'ne, arkadan Akkavak Sokağı'na bakıyor ve çok geniş bir alanı kaplıyor.

Yıkım başladığında mahallede herkes, binanın artık Sabah'a geçtiğini düşünüyor ve seviniyordu. Nihayet bu bakımsız yer şu veya bu şekilde adama dönecekti; ikincisi de Sabah Gazetesi'nin otoparkı olmadığından trafik sıkışıyor, otomobiller park edecek yer bulamıyordu. Yeni binada bir otopark yapılacağı, sorunun çözüleceği söyleniyordu.

Sonra Nevzat Ak orman yağması suçlamasıyla tutuklandı. Ardından yıkım da durdu. Bu defa mahallede ‘‘yeni bir Park Otel vakasıyla karşı karşıya mıyız?’’ korkusu uyandı.

Gerçi Nevzat Ak hakkında açılan davanın bu inşaatla bir ilgisi yok. Şişli Terakki Vakfı ile yaptığı anlaşma devam edebilir. Şirket, Vakfa taahhüt ettiği parayı ödeyebilir, Şişli Belediyesi'nden imar değişikliği iznini alabilir ve inşaat bitebilir.

Ancak büyük inşaatlarda olağan şartlarda bile aksamalar yaşandığını düşünürsek işler bu kadar yolunda gitmeyebilir. (Zaten bu caddede bir uğursuzluk var; yıllar önce yanan Konservatuar binasının onarımı öyle uzadı ki, yayalar kurulan iskele yüzünden yıllarca kaldırımdan mahrum bırakıldı.)

Şişli Terakki Lisesi'nin yerine yapılacak binaya gelince. Henüz Şişli Belediyesi'nden imar değişikliği onayı alınmamış. Ancak projeye göre yok yok: Alışveriş merkezi, sinema ve tiyatro salonları (Şişli Belediye Başkanı bunlar olmazsa imar değişikliğini onaylamam diyor), otopark...

Umarım bu inşaat yolunda gider. Aksi takdirde Nişantaşı'nda dev bir Şişli Terakki kalıntısıyla karşı karşıya kalırız ki, Park Otel'i aratır.

Biber Catering ve Biber Yemek

Biber Catering firmasını okurlarımız iyi tanıyor. Firma, Erenköy, Profilo ve Ataşehir ilköğretim okullarının yemek ihalesini almış, üç okulda çocuklar zehirlenince velilerle firma karşı karşıya gelmişti. Aynı adda başka bir firma daha varmış: Şirinevler'deki Biber Yemek Organizasyon Ltd. Bu şirketin sahibi arayarak Biber Catering'le bir ilgilerinin olmadığını, hiçbir okula da yemek yapmadıklarını söyledi.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI