Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nisan bahar ayıdır

<B>İNSAN </B>çocuklukta öğrendiğini bir daha unutmuyor. Bilgiler, kokular, tatlar... Köprünün altından istediği kadar çok sular akmış olsun...

Mesela, ilkokulda nasıl bellemiştik mevsimleri...

‘Mart, nisan, mayıs ilkbahar aylarıdır.’

Oysa, hadi marttan vazgeçtim, titremediğim bir nisan olmamıştır bugüne kadar. Kıştan fazla üşürüm nisanlarda. Fakat işte buna rağmen, hükümet kanun hükmünde kararname çıkarsın isterse, ‘Nisan kışa dahil edilmiştir’ diye, benim için ilkbahar olarak kalacaktır.

Nisan 1 dedi mi ketenleri, merserizeleri çeker çıkarım.

‘Anlaşıldı senin titreme nedenin’ diyeceksiniz. Fakat ne yapayım, kazak giymeyi nisanın ruhuna yakıştıramıyorum işte.

Birbirine bakınca anlayacak insanlar hangi mevsimde olduğunu. Karşıdan şubattaymışız intibaını vereceksem şubat sürseydi o zaman. İkinci şubat, üçüncü şubat şeklinde.

Onu bunu bilmem, bana öğretmenim böyle belletti. Nisan bahar ayıdır. Gereğini yaparım o halde. O inatla kıştan yana tavır alsın istediği kadar... Sel götürse, yel alsa, o yorgan gibi anorağımı giymeyeceğim. Zaten şunun şurasında sonbahara ne kaldı... 4 ay bir şey...

Sonbahar dediğim lafın gelişi. O da kışa dahil oldu artık.

Kış maşallah AKP gibi... Biri oylarını artırıyor, öteki aylarını. Habire büyüyorlar. Yaz dediğinizse CHP misali cücük kadar kaldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili de benim gibi nisanı bahar belleyenlerden...

Bahar, açılıp saçılma kadar yüreklerin hop etme mevsimidir de aynı zamanda. Gazetelerin yazdığına göre Bilgili’nin yüreği hop etmiş.

Kime?

‘38 yaşında, okumuş yazmış, durmuş oturmuş, tayyörlü bir hanımefendiye’ desem ağzınızı bırakır şeyinizle gülersiniz tabii bana.

Haklısınız.

Tuğçe Kazaz’a vurulmuş efendim Serdar Bilgili. Öyle diyorlar. Tuğçe zaten epeydir gönül yoklaması yapıyordu, demek Bilgili’de karar kıldı sonunda.

Aslen Fenerbahçeli olup Fatih Terim’li zamanlarda Galatasaraylı, Mustafa Denizli hayranlığım yüzünden Manisasporlu, İzmirli olmam hasebiyle Göztepeli, kısacası çok takımlı bir taraftar olarak Beşiktaş İlçesi sınırları dahilinde ikamet etmem nedeniyle Beşiktaşlıyımdır da aynı zamanda. Ve başkanımla gurur duyuyorum. Gittikçe arayı açtığı için. ‘Ne arası?’ diyeceksiniz.

Kızların yaşı... Gittikçe küçülüyor diyorum. Allah daha da küçüklerini nasip etsin, yakışır başkanıma.

Fakat Tuğçe de tam baharlık yani. Bahar sezonunu açmış giyim kuşam mağazalarını hatırlatıyor insana. Öyle hafif, uçucu, pembe, beyaz... Koskoca başkanımın bahara simsiyah saçlı, kırmızı rujlu kışlık kadınla girecek hali yoktu tabii.


MIŞ-MUŞ

Viagra üremeyi engelliyormuş.

Görüntü var, ses yok.

CHP’de muhalifler Derviş’e de muhalifmiş.

Muhalif muhalifi çekiyor; vatandaş da CHP’ye muhalif nitekim.

Galatasaray’ın yeni teknik direktörü Hagi, ‘Baskıyı severim’ demiş.

Asla eksikliğini hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz Bay Hagi, tam yerine düştünüz!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI