Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ninja gibi tayfun

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2000 - 00:01

  Japonya'da yüzyılın felaketi

  Japonya'da ‘‘yüzyılın tayfunu‘‘ denen Saomai Tayfunu'nun neden olduğu sellerde ölenlerin sayısı 9'a çıktı. Sanayinin kalbi, iki milyon nüfuslu Nagoya'da sular çekilmeye başladı. Kentten tahliye edilenler, evlerine dönme hazırlığı yapıyor. Toyoto'da dün yeniden işbaşı yapıldı.

  Hafta başından itibaren Japonya'nın orta kesimini hedef alan Saomai Tayfu'nunda 70 bin kişinin evi sular altında kaldı. Sel sularının yüksekliği ortalama bir metreyi aşarken yollar kapandı, 200 bin kişiden evlerini tahliye etmesi istendi. Kurtarma ekipleri, dün iki ceset daha buldu ve iki kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

  Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Saomai Tayfunu, şiddetini yitirmeye ve ülkenin en güneydoğusundaki Okinawa Adası'ndan Güney Çin Denizi'ne ve Şanghay'a doğru yol almaya başladı. Uykusuz ve dehşet dolu günler geçiren Japonlar, harabeye dönen evlerini toparlamaya çalışıyor. Bazılarının evlerine dönüşünün 10 gün alabileceği, elektrik ve doğal gaz verilemediği belirtiliyor. Felaketzedelerden 44 yaşındaki Chikako Saeki, ‘‘Müthiş bir panikti. Televizyon ve buzdolabı devrildi, ışıklar gitti ve mum ışığında dışarıya çıkmaya çalıştık’’ diye konuştu. 47 yaşındaki Masami Koketsu, ancak mutfak penceresinden kaçabildiklerini ve askeri bir botla hızla bölgeden uzaklaştıklarını söyledi. Nagoya İlkokulu'na sığınan 1200 kişi evlerinin tanınmaz hale geldiğini, her şeyin tepeden tırnağa yenilenmesinin hayli masraflı olduğunu belirttiler.

  Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada sellerin vurduğu küçük işletmelere destek sağlanacağı belirtildi. Japon Sigortacılar Derneği tayfunun maddi zararı konusundaki tahminler için henüz erken olduğunu söylediler. Japonya'nın bir numaralı otomobil üreticisi Toyota, ara verilen üretime dün yeniden başlarken, tayfun yüzünden 17 bin aracın geciktiğini belirtti. Japon demiryolu şirketi ise eleştirilerin boy hedefi oldu. Gazeteler hava tahminlerini dikkate almadan yola çıkan trenlerde binlerce yolcunun mahsur kaldığını, kimilerinin 18 saattir kurtarılmayı beklediğini yazdılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı