Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nimet Baş Meclis'e geç kaldı kıyafet devrimi yaptı

  Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
  07 Haziran 2013 - 11:49Son Güncelleme : 07 Haziran 2013 - 11:51

  Kadın siyasetçilere Genel Kurul'da pantolon yasağı, TBMM'nin işleyişinde hemen her dönem en çok eleştirilen konulardan biridir.

  Nitekim, mevcut iç tüzük nedeniyle, kadın vekiller TBMM'de Genel Kurul çalışmalarına katılacakları günlerde, pantolon giymezler.

  Ancak bu durum, dün eski Devlet Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş tarafından delindi.

  Baş, dün TBMM'deki Genel Kurul çalışmalarına pantolonla katıldı.

  TBMM'deki bu "kıyafet devrimini" bizzat kendisine sorduk. Ve yanıt, "geç kaldığım için, Meclis'e pantolonla gitmek zorunda kaldım" oldu. Ancak Baş ekledi, "üç dönemdir milletvekiliyim. Ve TBMM'deki uzun çalışma saatlerinde etek giymenin zorluğunu biliyorum. Başından beri kadın siyasetçilere yönelik bu pantolon yasağına karşıyım..."
   
  "GEÇ KALDIM, ÜZERİMİ DEĞİŞTİRMEYE FIRSAT BULAMADIM..."
   
  Baş, dün seçim bölgesi İstanbul'dan Ankara'ya uçakla gelmiş;
  "Yolda, TBMM Genel Kurul açılışına geç kalma ihtimalim olduğunu fark ettim. Belki Meclis'in çalışması konusunda sayısal çoğunluk problemi oluşabilir diyerek, yoklamaya katılmak için hızlıca Meclis'e geldim. Tabi üzerimi değiştirecek vaktim olmadı. Ve pantolonla Genel Kurul'a girip, geldiğime ilişkin imza verdim" dedi.
   
  "YASAK, KİMİ ZAMAN ASLİ GÖREVİMİZİ ENGELLEDİ..."
   
  TBMM'de kadın vekillere yönelik pantolon yasağının, kimi zaman "vekillerin asli görevlerini yapmalarına engel olduğunu" da belirten Baş, "üç dönemdir milletvekiliyim. Kimi zaman, sadece üzerimde pantolon olduğu ve değiştirecek vaktim olmadığı için TBMM çalışmalarına yetişemediğim ve katılamadım, asli görevimi yerine getiremediğim olmuştur" dedi.

  TBMM'deki uzun çalışma saatleri nedeniyle, kimi zaman etek giymenin kadın siyasetçiler için büyük zorluk getirdiğine de dikkat çeken Baş, şöyle konuştu;
  "TBMM'de belli protokoller olduğunun, protokole uymanın gerekliliğinin bilincindeyim. Kılık kıyafet de buna uygun olmalı. Ancak tüm memurlara, diğer çalışan kadınlar için kalkan kılık kıyafet kısıtlaması TBMM'de sürüyor. Oysa ben TBMM'nin özgürlüklerin mekanı olması gerektiğine inanıyorum. Aşırı kısıtlayıcı düzenlemelerden kaçınmak gerektiğini düşünüyorum."

  PANTOLONLA GENEL KURUL’DA

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı