BURSA HABERLERİ

Nilüfer, ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı Hazırlıyor

IHA
19.10.2015 - 10:09Son Güncelleme :

TEMİZ VE YAŞANABİLİR BİR ÇEVRENİN, GELECEK NESİLLERE AKTARILMASINI GÜVENCEYE ALACAK VİZYON VE SORUMLULUK İLE ÇALIŞMALARINI YÜRÜTEN NİLÜFER BELEDİYESİ, ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

IHA

Temiz ve yaşanabilir bir çevrenin, gelecek nesillere aktarılmasını güvenceye alacak vizyon ve sorumluluk ile çalışmalarını yürüten Nilüfer Belediyesi, ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı.
Nilüfer’de faaliyet gösteren farklı sektörlerin enerji durumunu özetleyen, sera gazı envanterinin azaltılması amacıyla, ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Çalıştayı’ Nilüfer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Rüzgar Danışmanlık işbirliğiyle gerçekleştirildi. Çalıştayın amacı, “Ulaşım, yenilenebilir enerji, ilçenin yapı stoğu ile sanayi ve hizmetler sektörlerinde ortaya çıkan ve diğer sektörlerdeki enerji durumunu da özetleyen Nilüfer Belediyesi sınırları içerisindeki sera gazı envanterinin azaltılmasını hedefleyecek değişik vadelerde uygulama odaklı strateji ve politikaları ortaya koyacak çalışmaları planlamak” olarak belirtildi.
Nilüfer Belediyesi tarafından, geçtiğimiz gün Başkan Mustafa Bozbey’in imza attığı ‘Başkanlar Sözleşmesi’ kapsamında gerçekleştirilen, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile paydaşların katıldığı çalıştayda, sera gazı salınımlarının azaltılmasına yönelik, değişik vadelerde uygulama odaklı strateji ve politikaları ortaya koyacak çalışmalar ele alındı. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin Türkiye ve dünya üzerindeki olumsuz etkilerinden örnekler verilen çalıştayda, yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekildi.
Kentlerin, enerji tüketiminin ve sera gazı salınımlarının yüksek olduğu yerler olduğunu belirten Nilüfer Belediyesi Başkanvekili Pelin Sevgi, “Bu sebeple halka en yakın yönetim birimi olan yerel yönetimlere büyük sorumluluk düşüyor. Kentlerde düşük karbon salınımlı bir hayat oluşturacak biçimde halkın davranış biçimlerini değiştirmek, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek ve yaygınlaştırmak, kendi çalışmaları ve hedeflerinde de sürdürülebilir kentsel gelişmeyi hayata geçirmek adına planlar yapmak ve gerçekleştirmek yerel yönetimlerin en önemli görevidir. Yaşayan Nilüfer’i sağlamak için biz de, uluslararası kuruluşlar, yerel yönetimlerle birlikte iklim değişikliği sorunlarına çözüm bulma, uygulama noktasında ‘Başkanlar Sözleşmesi’ne imza koyduk. Bu sözleşme doğrultusunda Nilüfer Belediyesi olarak çalışmalara başladık. Bu çalışmalarımızın sonuç vermesini, kentimiz ve ülkemiz adına yürekten diliyorum. Katkıda bulunan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Nilüfer, ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı Hazırlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 10 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nilüfer, ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı Hazırlıyor haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:24
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı