BURSA HABERLERİ

Nilüfer’de Heykeller Vicdana Dokundu

IHA
25.08.2015 - 12:15Son Güncelleme :

NİLÜFER BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL ‘VİCDAN’ TEMASIYLA DÜZENLENEN 5. ULUSLARARASI KUZGUN ACAR HEYKEL SEMPOZYUMU SONA ERDİ. SEMPOZYUM SÜRESİNCE AÇIK HAVA ATÖLYELERİNDE YAPILAN 10 HEYKEL, NİLÜFER’İN FARKLI BÖLGELERİNDE SERGİLENECEK.

IHA

Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl ‘Vicdan’ temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu sona erdi. Sempozyum süresince açık hava atölyelerinde yapılan 10 heykel, Nilüfer’in farklı bölgelerinde sergilenecek.
Bu yıl beşincisi düzenlenen 5. Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu, açık hava atölyelerinin yer aldığı FSM Bulvarı Hastane Alanı’nda düzenlenen kapanış kokteyliyle sona erdi. Geceye Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey ve çok sayıda davetli katıldı. İki yılda bir Tiyatro Festivali’yle dönüşümlü olarak düzenlenen sempozyumun, Nilüfer’e önemli bir değer kattığını ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Sempozyum’un bu yıl ki teması olan “vicdan” günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz değerdir. Özellikle şu günlerde, ülkemiz gerçekten çok zor bir süreçten geçiyor. Terörün yakıcı ateşi hepimizin göğsünü mengene gibi sıkıyor. Nilüferliler olarak, terörü ve destekleyicilerini lanetliyoruz. İnadına barış, inadına özgürlük diyoruz” dedi.
Bozbey, düzenlenen sempozyumla heykel sanatının önemli isimlerinin yine Bursa’da bir araya geldiğini ifade etti. Bozbey, “Kentimiz, bu yıl oluşturulan 10 eserle birlikte 48 heykele kavuştu. Sanatçılarımızın “vicdan”a dair yorumları ve bu temelde şekillenen heykeller, bugün bu alanda, yaklaşık bir ay süren açık hava atölyesinde şekillenerek sizlerin karşısında yer alıyor. İşte görüyorsunuz, yürekleri kaskatı kesilenlere inat, mermer bile nasıl vicdana gelmiş” diye kaydetti.
Heykellerle donatılmış parklar
Türkiye’nin önde gelen heykel sanatçılarından ve sempozyumun danışmanı olan Ayhan Yılmaz da, “Çocukların ve gençlerin heykellerle donatılmış parklarda ve alanlarda yetişmesini çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Bozbey, heykeltıraş ve sponsor firmalara plaket verdi. Sempozyuma İspanya, Sırbistan, Kostarika, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Güney Kore ve Türkiye’den katılan toplam 10 heykeltıraşın eserleri Nilüfer’de bulunan meydanlara, kavşak ve parklara yerleştirilmeye başlandı. Vicdanlara seslenen heykeller Podyum Park, Kır çiçeği Parkı, Göze Parkı, Eker Park, Öğretmenler Lokali Parkı, Görükle Spor Parkı ve Nilüfer Belediyesi Halk Evi Vicdan Kapısı’nda halkla buluşacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Nilüfer’de Heykeller Vicdana Dokundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ağustos 2015 tarihinde saat 12 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nilüfer’de Heykeller Vicdana Dokundu haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı