BURSA HABERLERİ

Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey:

IHA
28.07.2015 - 17:16Son Güncelleme :

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY, ÖZGÜR BASININ BAĞIMSIZ YARGI GİBİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Bulgar Gazeteciler Birliği Yönetimi (SBJ), Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti. Ziyarette özgür basının bağımsız yargı gibi olduğunu belirten Başkan Bozbey, “Özgür basın bir gün herkese lazım olacak” dedi.
Yerel medyanın AB ile uyumu projesi kapsamında Mudanya Gazeteciler Derneği davetiyle çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Snezhana Todorova başkanlığındaki Bulgar Gazeteciler Birliği Yönetimi ile radyocular ve gazetecilerden oluşan heyet, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Demokrasinin ülkeye özgür basın doğrultusunda yerleşeceğine inananlardanız. Basın özgürlüğünün yanında birey özgürlüğüne de inanıyoruz. Onun için hem basın mensuplarına sahip çıkmak hem de onlara destek vermek biz yerel yöneticilerin görevi olmalı. Çünkü demokrasi yerelden güçlenip ülkeye yayılırsa, işte o zaman anlam kazanır. Basın mensuplarının görevleri gerçekten çok anlamlı. Halkı doğru bilgilendirme görevi bizler için de insanlık adına da son derece önemli. Basınımızın bu tür anlayışta olduğuna inanıyoruz. Bizler de zaman içinde yanlış yapabiliriz. Basın da bizleri doğru bilgilendirme adına yapmış olduğu eleştirilerle doğru yola sevk edebilirler. Basın gerçekten dördüncü kuvvet tanımımıza uygun olmalı” ifadelerini kullandı.
Bursa’da güçlü bir medyanın olduğunu söyleyen Başkan Bozbey, “Bursa’da güçlü gazeteler var. İkinci Babıali olarak adlandırılıyor. Bizim yerel gazetelerle belirli bir mesafede iyi ilişkilerimiz var. Belirli bir mesafe derken şunu anlatmak istiyorum: Biz bugüne kadar hiçbir gazeteciye ‘niye bunu yazdın’ diye sormuş değiliz. Sadece bazen bize de sorup, bizim de görüşümüzü eklemeleri yönünde görüştüklerimiz vardır. Çünkü biz gazeteciyi sorgulayan yapıda değiliz. Üzgünüm ki günümüzde ifade ve basın özgürlüğü yok. Basının bu konudaki mücadelesine biz de destek veriyoruz” şeklinde konuştu.
Özgür basının bağımsız yargı gibi olduğunu vurgulayan Başkan Bozbey, “Özgür basın herkese bir gün lazım olacaktır. Hatta onu kullananlara mutlaka lazım olacaktır. Bir ülkede basın özgür değilse, demokrasinin yerleşmesi de söz konusu olamaz. İktidarlar özgürlük sınırsız diyor ama onların istediği ölçüyle bir sınır yaratıyorlar. Özgür basın aslında iktidarlar için velinimettir. Onların ve çevrelerinin yaptıkları yanlışı ancak o sayede görürler ve doğru iş yapabilirler” diye konuştu.
Nilüfer Belediyesi’nin Bulgaristan’la olan ilişkilerinden de bahseden Başkan Bozbey, Ardino Belediyesi’yle 1995 yılından beri, Asenovgrad Belediyesi ile de 2013’ten bu yana kardeş belediye olduklarını ifade etti.
Görüşlerinden dolayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i kutlayan Bulgar Gazeteciler Birliği Başkanı Snezhana Todorova, “İki ülke arasında ilişkilerin daha da ilerlemesini diliyoruz ve özgür basın konusundaki dileklerinizin tüm dünya için gerçek olmasını umuyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey: haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:20
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı