Dünya Haberleri

  Nil'in ‘Türk Sultanı’

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Nil Nehri’nde tur düzenleyen 250 gemide çalışanlar arasındaki tek kadın bir Türk. 29 yaşındaki İlgin Oya Yavuz, Mısır'da Nil Nehri turu düzenleyen Magic Life'ın Crown Princess Gemisi Genel Müdür Yardımcısı.

  Avusturya'da Gulet Turistik'in bünyesinde doğup, ilk tesislerini Türkiye'de açan, sonra da dünyanın değişik turizm merkezlerine yayılarak büyüyen Magic Life, bir ilke daha imza attı.

  Magic Life'ın Mısır'da iki ay önce Nil Nehri üzerinde çalıştırmaya başladığı 80 kabinli Magic Life Crown Princess Gemisi'nin Genel Müdür Yardımcılığını 29 yaşındaki İlgin Oya Yavuz adlı bir Türk kadını yapıyor. İlgin Oya Yavuz, kendi gemilerindeki 90 erkek arasında tek kadın olmakla kalmıyor, Nil'de tur yapan 250 gemi arasında da çalışan tek kadın unvanını elinde bulunduruyor.

  NİL MACERASI

  Yavuz, Hacettepe Turizm ve Otelcilik bölümünü bitirdikten sonra bir seyahat acentasında mesleğe başladığını belirterek, Nil macerasını şöyle anlattı:

  ‘‘Magic Life'a 6 yıl önce geçtim. Önce Antalya'da çalıştım. Sonra Magic Life'ın Tunus'taki tesislerinde görev yaptım. Crown Princess bu yıl devreye girdiği sırada, bölgeyi bildiğim için beni şimdiki göreve uygun gördüler.’’

  Yavuz, ‘‘Özellikle bir gemide, tek kadın olarak çalışmak sizin için zor değil mi?’’ sorusunu şöyle yanıtladı:

  ‘‘Bizim gemide 90 erkek var. Tek bayan benim. Hepsi bana karşı çok saygılılar. Benim burada çalışmamı çok doğal karşılıyorlar. Dışarda da problemle karşılaşmıyorum.’’

  AVUSTURYA PAZARI

  Yavuz, ‘‘Nil turuna Türkiye'den de talep var mı?’’ sorusu üzerine de şunları söyledi:

  ‘‘Biz çok yeniyiz. Asıl pazarımız Avusturya. O bakımdan direkt Türkiye'de bir pazarlama söz konusu olmadı. Ancak, Avusturya'daki Türkler'den oldukça rağbet var.’’

  İlgin Oya Yavuz, Magic Life'ın önümüzdeki aralık ayında Kızıldeniz kıyısındaki Sharm El Sheikh'de hizmete sokacağı yeni tesislerde göreve getirilmesini beklediğini de belirtti.

  Nil üzerinde büyülü yaşam

  Magic Life Crown Princess 72 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde ve 3 güverteden oluşuyor. 19'ar metrekare büyüklüğündeki kabinlerde toplam 160 kişi ağırlanabiliyor. Odalarda duş, tuvalet, TV, telefon, aircondition ve minibar bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı