Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nilgün Gedikoğlu: Çevre sokaklarda pazar işgali

Nilgün GEDİKOĞLU

Kadıköy Altıyol'daki Gaziosmanpaşa Sokak ve çevresindeki esnaf, salı ve cuma günleri kurulan pazardan şikayetçi. Bu sokakta seramik boya ticaretiyle uğraşan Refik Turunç şikayetlerini şöyle anlatıyor: ‘‘Pazar kurulan günlerde, pazar olarak belirlenen alanın dışına çıkılarak, tüm çevre sokak ve caddeler seyyar satıcılar tarafından işgal edilmekte, ayrıca bu sokaktaki bazı esnaf da pazar kurulan günlerde dükkanlarının önüne sergi açarak, araç ve yaya trafiğini engelliyor. Salı ve cuma günleri, işgal altında olan bu sokaklarda acil bir durum sözkonusu olduğunda, ne itfaiye ne de ambulans girebilecek durumda değil. Biz, esnaftan imza toplayarak dilekçeyle gerekli yerlere başvurduk ama bir değişiklik olmadı.’’

En fazla iki hafta

Dilekçeyle yaptıkları başvuruların sonucunda, zabıta tarafından sokaktan çıkarılan ‘‘işgalci’’lerin en fazla iki hafta sonra yeniden geldiğini söyleyen Turunç, taleplerini de şöyle dile getiriyor:

‘‘Talebimiz, Kadıköy Altıyol çevresinde, salı ve cuma günleri kurulan pazarın ‘‘Ortayol’’ olarak bilinen yolun iki yanıyla sınırlandırılması ve diğer günler otopark olarak kullanılan bu sahanın, pazar yüzünden ticari faaliyeti aksayan ve olağanüstü durumlarda müdahale imkanı bulunmayan sokakların trafiği açık halde tutulması!’’

OKUL SERVİSLERİ SORUNU

7 milyon fazla alıyorlar

FLORYA

Okul servisleri konusundaki şikayetler, ücretlerin ev ile okul arasındaki mesafeye uygun olarak alınmayışı üzerinde yoğunlaşıyor.

Çocuğu Murat Körük İlköğretim Okulu'nda okuyan bir okurumuz, okul servisinin talep ettiği ücretin fazlalığından yakındı. Ev ile okul arasındaki mesafe 3 km olduğu halde 6 km'lik mesafe ücreti talep ediliyormuş. Bir başka deyişle servis ücreti 24 milyon TL olması gerekirken 31 milyon TL olarak belirlenmiş. Bu durumda 7 milyon TL'lik bir fazlalık sözkonusu.

Semt gruplaması akılcı değil

BOSTANCI

Üsküdar Amerikan Kız Lisesi'nin ilköğretim kısmında, yani SEV İlköğretim Okulu'nda okuyan bir öğrencinin velisi arayarak servis sorununu aktardı. Servis hizmeti konusunda, semtlere göre gruplama yapılarak ücret belirlendiğini söyleyen okurumuz, semt gruplamasının mantığa dayanmadığını belirterek şöyle bir örnek verdi: ‘‘Sözgelimi Caddebostan, Üstgöztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı ve Sahrayıcedid bir grupta ele alınarak servis ücreti olarak 57 milyon TL talep ediliyor. Oysa benim çocuğum gruptaki diğer semtlere göre okula çok daha yakın bir yerde oturuyor.’’

Okurumuz, geçen yıl kendi aracıyla ev ile okul arasındaki mesafeyi ölçtüğünü ve Valiliğin tarifesine göre ödeme yaptığını, itirazlara rağmen bunu kabul ettirdiğini de belirtti.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI