Nike’dan Adidas’a ’esnek tabanı kopyaladın’ davası

Hürriyet Haber
18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük spor ve günlük yaşam ürünleri şirketi Nike, rakibi Adidas’ı teknolojisini kopyaladığı gerekçesiyle dava etti. ABD merkezli şirket, spor ayakkabılarda kullandığı ’SHOX’ esnetme teknolojisinin Alman Adidas-Solomon tarafından kopya edildiği iddiasıyla Teksas eyalet mahkemesine başvuruda bulundu. 4

Teksas’taki mahkemenin karmaşık fikri mülkiyet hakları davalarında uzman olduğu belirtiliyor. Nike sözcüsü Vada Manager tarafından yapılan açıklamada, SHOX esnetme teknolojisiyle ilgili 19 farklı patente sahip olan Nike’nin haklarının ihlal edildiği, şirketin uğradığı zararın tazmini için Adidas’a karşı yasal sürecin başlatıldığı belirtildi. Manager, Adidas tarafından piyasaya yeni sunulan özel imzalı Kevin Garnett imzalı basketbol ayakkabılarıyla A3 modellerinde SHOX teknolojisinin kullanıldığı iddiasında bulundu.

3.8 MİLYAR DOLAR: Dünyanın ikinci en büyük spor malzemeleri üreticisi Adidas tarafından yapılan açıklamada ise, "Yasal danışmalarımızla birlikte şikayetin içeriğini inceliyoruz. Bu nedenle de daha fazla yorumda bulunmak istemiyoruz" denildi. Nike ile ezeli bir rekabet içerisinde bulunan Adidas, özellikle Kuzey Amerika’daki pazar payını artırmak için İngiliz Reebok’u geçen ay 3.8 milyar dolara satın almıştı. Fikri mülkiyet hakkı davasının iki şirketi nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. SHOX teknolojisini ilk kez 2000 yılında piyasaya sunduğu Air modelinde kullanan Nike, yaklaşık 20 yıldır esnek taban teknolojisi üzerinde çalışmalarda bulunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı