ANKARA HABERLERİ

Nikahı kıymadan kavgası başladı

Mert Gökhan KOÇ
14 Ekim 2015 - 16:28Son Güncelleme : 14 Ekim 2015 - 16:28

İlçe belediyelerinin yetkisinde olan nikâh kıyma işlemi, Meclis’te alınan kararla Büyükşehir Belediyesi’ne de verildi. Büyükşehir, Evlendirme Şube Müdürlüğü kurarak, 25 ilçede nikâh kıyabilecek. CHP ve MHP grupları kararı, “Gerekçesi yok, alelacele hazırlanmış” diye eleştirdi. Büyükşehir ise, “Vatandaşlara kolaylık sağlamak için kurulacak” açıklamasını yaptı.

Mert Gökhan KOÇ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı olağan gündem toplantısında kabul edilen Başkanlık Yazısı’yla beraber Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde Evlendirme Şube Müdürlüğü kurulmasına karar verildi. Buna göre, daha önce ilçe belediyelerinin yetkisinde olan evlilik işlemleri Büyükşehir Belediyesi tarafından da yürütülebilecek.
Meclis’e gelen Başkanlık Yazısı’na göre, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden Büyükşehir Belediyesi’ne yazı gönderildi. Yazıda, ‘büyükşehir belediye başkanlarının evlendirme memuru görevlendirebileceği ve büyükşehir belediyesi bünyesinde bir evlendirme biriminin oluşturulabileceği’ belirtildi.
Başkanlık Yazısı’nda ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerine atıfta bulunularak, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde Evlendirme Şube Müdürlüğü kurulması, belediye başkanı tarafından uygun görülen personelin evlendirme memuru olarak görevlendirilmesi ve halkın müracaatlarını kolaylaştırmak maksadıyla Ankara’nın 25 ilçesinde gerekli görüldüğü taktirde evlendirme memurlukları açılması, hangi ilçelerde Büyükşehir Evlendirme Memurluğu açılması konusunda yetkinin büyükşehir belediye başkanına verilmesi talep edildi. Başkanlık Yazısı, CHP ve MHP gruplarının ret oyuna karşın, oy çokluğuyla kabul edildi.

YILMAZKAYA: TEREDDÜTLERİ GİDERSİNLER

CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya, Evlendirme Şube Müdürlüğü kurulması kararını, “Daha önce ilçe belediyelerinin yetkisinde olan bir işlem için bu kararı hangi gerekçe ile getirdiler kimse bilmiyor. Bunu sorduğumuzda cevap da veremediler. Bunun haklı bir gerekçesini olması lazım. Kafamızdaki tereddütleri gidersinler. Meclis’e herhangi bir açıklama yapılmadı. Bunun altında yatan gerçek nedir?” ifadeleriyle eleştirdi.

ŞİMŞEK: KONU HAKKINDA AÇIKLIK YOK

MHP Grup Başkan Vekili Ramazan Şimşek, kararın acele bir şekilde alınmasını eleştirerek, “Son dakikada gündeme getirdiler. Detay da açıklamadılar. Başkanlık Yazısı’nda konu hakkında bir açıklık yoktu, alelacele hazırlanmış. Komisyona yeniden havale edilmesini ve 25 belediye başkanının görüşlerinin alınarak yeniden değerlendirilmesini talep ettik. İlçe belediyelerinin de durumdan haberi yok” diye konuştu.

NİKÂHI KİM KIYACAK?

ANKARA Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi’nin evlendirme yetkisi almasıyla beraber akıllara gelen ‘Şimdi ne olacak, nikâh için kime başvurmak gerekiyor?’ gibi soruları Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sordu. İşte merak edilen sorular ve cevapları:
- Nikâh kıyma yetkisi kimde olacak?
Daha önce ilçe belediyelerinde olan nikâh kıyma yetkisi artık Büyükşehir Belediyesi’nde de olacak.
- Evlendirme işleri için kime başvurulacak?
İlçe belediyelerine bağlı evlendirme daireleri işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edecek. Vatandaşlar ilçe belediyelerine nikâh için başvurabilecek ancak isteyenler Büyükşehir Belediyesi’ne de müracaat edebilecek.
- Büyükşehir’in evlendirme şubesi neden kuruldu, kimler faydalanacak?
Büyükşehir yetkilileri, vatandaşlara kolaylık sağlamak için Evlendirme Şubesi’nin kurulduğu açıkladı. Örneğin; ikâmeti Nallıhan ilçesinde olan ve başka bir ilçede evlenmek isteyen bir çift, Büyükşehir Belediyesi’ne de başvurabilecek. Böylece; ilçe belediyelerine dosyasını başka bir ilçenin evlendirme dairesine taşımak için yapılacak masraftan kurtulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nikahı kıymadan kavgası başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı