Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nikáhsız seviyeli birlikteliğe hapis

BURADAKİ "seviyeli birliktelik", gazetelerde okuyup televizyonlarda izlediğiniz, magazin dünyasındaki ünlülerin seviyeli birlikteliği değil...

Ünlülerin, özel dokunulmazlıkları var.

Türkiye onları merakla izliyor, örneğin nikahsız yaşadığı sevgilisinden çocuk bekleyenleri, sonra o sevgilisini başka bir sevgili ile aldatanları, bu arada eski eşin konuya ilişkin yorumlarını da...

Bunlara herhangi bir yaptırım yok.

Hapis cezası Çorumlu Yadigar’a...


YADİGAR NE YAPMIŞ?

Çorumlu Yadigar
, eşinden boşanmış ancak boşandığı eşi ile aynı evi paylaştığı için 3 yıl 4 ay hapse mahkum olmuş.

Boşanmaların hızla arttığı günümüzde, Çorum’da ilginç bir boşanma olmuş. Yadigar Hasgül, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olan babası ölünce, babasının emekli aylığını alabilmek amacıyla eşinden boşanmış. Ancak, boşandığı eşi ile aynı evi paylaşmaya devam etmiş. Bu durum da Adalet Bakanlığı’na yapılan bir şikayetle ihbar edilmiş...

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi de Yadigar Hasgül hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan dava açmış ve kadını, 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırmış. Ayrıca ölen babasından 3 yıl içinde aldığı 13 bin 663 YTL’yi de yasal faizi ile birlikte ödemesine karar vermiş.

ONBİNLERCE YADİGAR VAR

Çorum’lu Yadigar, ihbar edilip, yargılanmış ve ceza almış.

Ancak Türkiye genelinde, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde, yargılanmamış onbinlerce Yadigar var!..

Giderek zorlaşan yaşam koşullarının da etkisiyle, evli çiftler boşanıyor ve birlikte yaşıyorlar.
Boşanan kadın, ölen babasından aylık alıyor. Hem eşinin, hem de kendisinin geliri oluyor.

Daha önce de yazdık. Eşinden boşanıp, kayınpederi ile evlenenler bile var. Bize yansıyan bir olayda, emekli aylığı alan babasının evinde, eşi ile birlikte oturan oğlu, babasının kanser olduğunu ve çok az ömrü kaldığını öğreniyor. Ardından eşine "Boşanalım, babamla evlen. Babam ölünce, emekli aylığı sana kalır" diyebiliyor. İnanılır gibi değil ama geçim sıkıntısı ve işsizlik, insanları neler yapmaya yönlendiriyor.

Hemen belirtelim, bu uygulamaların tamamı hukuka aykırı.

Çorumlu Yadigar örneği gibi, olayın ihbarı halinde, çok ciddi sorunlar yaşanır. Karı-koca aynı evi paylaştığı ya da kayınpederi ile evlenen kadın ve eski eşin aynı evi paylaştığı anlaşıldığında, hem hapis cezası uygulanır hem de bağlanan aylıklar yasal faizi ile birlikte geri istenir.

Bu nedenle riske girmenin anlamı yok.

ÇOCUKLARI  GÖRMEYE GELDİ

Bazı okurlarımız, eşinden ayrıldığını ama eşinin çocuklarını görmek için sık sık eve geldiğini, bazen de evde çocuklar ile kaldığını, bu durumda eski kocası evde iken ani bir baskında, "Çocuklarını görmeye geldi" demesi halinde ne olacağını soruyorlar.

Bunlara, bir fıkra ile yanıt verelim.

Adamın biri, elinde valiziyle gümrükten geçerken, görevli memur merak edip sormuş;

- Valizde ne var?

- Efendim kuş yemi var!

- Peki valizi aç da bir görelim...

Adam valizi açmış. O da ne? İçinde pırlantalar, yüzükler ve başka değerli taşlar var. Gümrükçü dayanamayıp sormuş;

- Hani valizin içinde kuş yemi vardı?

- Efendim ben bunları kuşların önüne koyarım. Yeyip, yemeyecekleri onların bileceği iş, yerlerse!..

Fıkrada olduğu gibi, eve baskına gelenler yerlerse...
X