Gündem Haberleri

  Nijerya'da kuş gribi yayılıyor

  A.A.
  20.02.2006 - 18:29 | Son Güncelleme:

  Nijerya hükümeti, ülkede 4 bölgede daha kuş gribi vakalarına rastlandığını açıkladı.Nijerya Enformasyon Bakanı Frank Nweke, Bauchi, Zamfara, Katsina ve başkent Abuja'da ölü kuşlara uygulanan testler sonucu, bu bölgelerde kuş gribinin varlığının tespit edildiğini belirtti.

  Bu son bölgelerle birlikte ülkede kuş gribi görüldüğünün ilk açıklandığı 8 Şubat'tan bu yana, öldürücü H5N1 virüsünün rastlandığı bölgelerin sayısı 7'ye yükseldi.

  -AB KOMİSYONU TOPLANACAK-

  Bu arada, AB Komisyonu'nun veteriner uzmanlarının yarın yapacakları toplantıda, kuş gribine karşı kaz ve ördeklerin aşılanmasına ilişkin kararını vermesi bekleniyor.
  Fransa, aşılama işleminin başlatılmasına onay verilmesini beklerken, aralarında Almanya, Portekiz, Avusturya ve Danimarka'nın bulunduğu bazı üye ülkeler, hayvanların yetiştirilmesi sırasında aşılamanın virüsü maskeleyebileceği gerekçesiyle bu işlemin başlatılmasına karşı çıkıyor.

  -HİNDİSTAN'DA KARANTİNA-

  Öte yandan, Hindistan da kuş gribine karşı önlemlerini artırırken, hastalık belirtisi gösteren 8 kişi hastanede karantina altına alındı.
  Ülkenin Batı Maharaştara eyaletinin Nandurbar bölgesinde yetkililerin kapı kapı dolaşarak kontrol yaptıkları ve yüksek ateşi olan hastaları derhal hastaneye kaldırdıkları belirtildi.
  Hindistan Sağlık Bakanı P. K. Hota, durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

  -MALEZYA'DA KUŞ GRİBİ VAKALARI-

  Malezya'da da geçen hafta 40 tavuğun kuş gribinden öldüğü bildirildi.
  Tarım Bakanı Muhiddin Yasin, başkent Kuala Lumpur yakınlarında görülen hastalığın, sadece görüldüğü yerle sınırlı olduğunu belirterek, insanlar arasında kuş gribinden ölüm olmadığını söyledi.
  Yasin, İpoh'daki araştırma laboratuvarında yapılan testlerde, tavuklarda ölümcül kuş gribi H5N1 tespit edildiğini, bölgedeki 110 tavuğun itlaf edildiğini belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı