Gündem Haberleri

  Nihayet hatırladılar

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ne dünya mimarlık tarihindeki yeri, ne de turistlerin büyük ilgisi bugüne kadar Türkler'in ona gereken değeri vermesine yetmedi! Bu yüzdendir ki KOCA SİNAN'ın türbesinin hali kemiklerini sızlatıyor olsa gerek.

  Mimaride çığır açan Koca Sinan'ın kendine uygun gördüğü düşünülen mütevazı türbesi, ustalık dönemi eseri Süleymaniye Camii'nin de içinde bulunduğu külliyenin en ucunda.

  KOCA USTA (1490-1588)

  Kanuni zamanında aldığı Reisi Mimaranı Dergahı Ali (Yüksek Mimarlar Dergahı Başı) rütbesini tam 35 yıl taşıdı. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde 84 cami, 51 mescit, 57 medrese, 46 hamam, 22 türbe, 35 saray, 8 köprü, 18 kervansaray, 3 darüşşifa olmak üzere birçok esere imzasını attı.

  BAKAN YALOVA TALİMAT VERDİ

  Mimar Sinan'ın kendisine yaptığı tahmin edilen küçük türbenin yanına, külliye alanı olmasına karşın yıllar önce iki işhanı yapımına izin verildi. Özel mülkiyetli hanlarda şu anda mutfak malzemesi imal ederek satan işyerleri bulunuyor. Bir süre önce bölgede incelemeler yapan, Vakıf-lar'dan sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova da bu çarpıklığın giderilmesi için ilgililere talimat verdi. Düzenleme, Süleymaniye Külliyesi ile bir bütünlük oluşturacak.

  UYGULAMA BU YIL

  Türbenin düzenlenmesine yönelik yazışmalar dört yıl önce başladı. İstanbul Türbeler Müdürlüğü, İl Kültür Müdürlüğü, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Vakıflar arasında defalarca yazışmalar oldu. Fakat bir türlü harekete geçilemedi. Şimdi çevresi açılacak, Rabi ve Salis medreselerinin, Kültür Bakanlığı ile Diyanet'e olan tahsisler kaldırılacak. Projelendirme çalışmaları devam ediyor. 2000 yılı içinde uygulamaya da başlanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı