Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nihat Özdemir'den yabancı sitemi

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, Türk futbolunun Avrupa'da başarılı olması için, federasyonun yabancı oyuncu kontenjanını mutlaka artırması gerektiğini savundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bitlis'e gelen ve kentte yaptıracağı çimento fabrikası için incelemede bulunan Özdemir, Avrupa'daki maçlarda kadrolarında daha fazla yabancı oyuncu bulundurma yetkisinin kendilerine verilmesini istediklerini bildirdi.

Federasyonun yabancı kontenjanı hakkında aldığı son kararın 6 1 olduğunu anımsatan Özdemir, şöyle konuştu:
“Şu an kadromuzda 8 yabancı oyuncu var. Yani bize tanınan kontenjandan fazla bir oyucumuz var. Verilen imkan neticesinde, artık yabancı oyuncu alma hakkımız yok. Dolayısıyla yabancı transferlerimiz şu an budur. Bununla beraber çok önemli iç transferleri gerçekleştirdik. Şu an takımımız Avusturya'da çalışmalara devam ediyor. İnşallah 22 Temmuz'da Türkiye'ye gelecekler. Turkcell Süper Lig başlayana kadar çalışmalarımızı burada devam ettireceğiz. Bir de Almanya'da süper kupa maçımız olacak. Bu maça kadar hazırlıklarımızı hızla devam ettireceğiz.”

Yabancı kontenjanının sınırlamasından dolayı, yabancı oyuncu transfer etme şanslarının olmadığını belirten Özdemir, buna rağmen çalışmaların devam ettiğini, herhangi bir gelişme olduğu takdirde bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

"YABANCI OYUNCULARI YURT DIŞI MAÇLARDA OYNATALIM"

Avrupa'da karşılaştıkları birçok takımın 13-14 oyuncusunun yabancı olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:
“Bizim, Futbol Federasyonu'ndan isteğimiz buydu. Türkiye'deki maçlarda 6 yabancı oyuncunun oynamasını doğru buluyoruz. Ama biz de yabancı oyuncu transfer etme sayısının artırılması konusunda teveccüh istiyoruz. Çünkü Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon gibi takımlar, Avrupa'da, UEFA'da, Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek. Oradaki rakiplerimize baktığımız zaman, her birisinin kadrosunda 12 ve 18'e kadar varan yabancı oyuncu olduğunu görüyoruz.”

Fenerbahçe ve diğer takımların, bu takımlarla aynı seviyede olmaları gerektiğini kaydeden Özdemir, Avrupa'ya çıktıklarında kadrolarında daha fazla yabancı oyuncu bulundurma yetkisinin kendilerine verilmesi gerektiğini ifade etti. Özdemir, “Yabancı oyuncuları yurt dışı maçlarda oynatalım. Türk takımları Avrupa'da bu rakipleriyle daha iyi mücadele etsin. İnanıyorum ki başarı böylece daha erken gelir” dedi.

Fenerbahçe'nin bu yıl çok önemli transferler yaptığını, hem Türkiye'de hem de Avrupa'da çok başarılı olacağını söyleyen Özdemir, bu yıl Fenerbahçe'den Avrupa'da çok güzel sonuçlar beklediklerini bildirdi.

Özdemir, takım olarak başarı için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını, ilk olarak Şampiyonlar Ligi'nde yapılacak ön eleme maçını alarak yollarına devam edeceklerini, muhtemelen güçlü bir rakiplerle karşılaşacaklarını, ama bunu başarmak için futbolcuların çok iyi hazırlandığını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz