Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nihat İspanya'da kalmalıydı

Barcelonalı oyuncularla yaptığı röportajlarla adından söz ettiren Yasemin Akduman Pelosi'den bir bomba daha.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Messi, Guardiola, İniesta ve David Villa'dan sonra şimdide de sıra Xavi'de...

İşte Yasemin Akduman Pelosi'nin, Xavi ile gerçekleştirdiği sohbet...

Xavi yüzde 16.48 oy olarak en iyi futbolcular arasında üçüncü oldun. Ne düşünüyorsun?

-Bütün takim arkadaşlarıma teşekkür ederim. Onların sayesinde buradayım.Onlarsız ben bir hiçim.

Messi ikinci kez en iyi altın top ödülünü kazandı. Senin favorin miydi?

-Ben İspanyol bir futbolcunun ödülü almasını istiyordum. Eğer İspanyol olmazsa Messi’nin kazanmasını istiyordum.

Bu durumda aday ilk üçte Messi, Iniesta ve sen vardın. Tercihin Iniesta veya kendin miydin?

-Gerçeği söylemek gerekirse Iniesta’nın daha yakın olduğunu düşünüyordum. Dünya Kupası’nı İspanya kazandığı için. Messi Dünya Kupası’nda kendinden bekleneni veremedi. Sonuçta Messi kazandığı için de mutlu oldum. Tekrar tebrik ediyorum buradan.

Messi hakkında neler düşünüyorsun? Messi o kadar iyi futbolcumu sence?

-Her 50 senede bir böyle büyük futbolcular gelir. Şu an da benim gözümde Messi, Maradona’dan daha iyi bir futbolcu. Onun gibi bir futbolcu yok. Futbol oynarken kendisini saklamaz sorumluluk alır. Leo(Messi’ye biz kendi aramızda Leo diye hitap ederiz.)hem çok iyi bir futbolcu aynı zamanda da çok karakterli bir insandır.

Peki Iniesta hakkında ne düşünüyorsun?

-Benim gözümle Iniesta, dünyanın başka bir yerinden gelmiş gibi. Çok özellikli mükemmel bir futbolcu. Geçen sene Iniesta’nin sakatlıkları vardı ama Dünya Kupas’ında tekrar kendine geldi. Final maçında bize kupayı getiren golü attı. Benim takim içinde en iyi anlaştığım futbolcu.

En iyi teknik direktör seçilen Real Madrid’in hocasını iyi tanırsın. Sizin takımın eski yardımcı teknik direktörüydü. İnsanları kışkırtması hakkında neler söylemek istersin?

-Bu onun kendi karakteri. Mourinho’yu iki şekilde ele alabiliriz. Bir; teknik adam olarak. Bir de normal insancıl yüzüyle. Biz ona iyi tarafından bakıyoruz. Biz Barcelona olarak iyi futbol oynayarak maç kazanmaya çalışıyoruz. Mourinho ise her şeyi yaparak kazanmaya çalışıyor.

Pep Guardiola hakkında neler söylemek istersin?

-Bence En İyi Teknik Direktör’ün Pep Guardiola olması lazımdı. Benim gözümde Pep, Johan Cruyff kadar değerli bir teknik adam. Onun gibi takımda olumlu gelişmeler yaptı. Ayrıca insancılığı da mükemmel bir kişi. Ağabeyimiz gibi bizim problemlerimizle yakından ilgileniyor.

Xavi 31 yasındasın Barcelona’nin alt yapısından yetiştin. Barcelonalı eski futbolcu Migueli’ni 553 kere bu takımda forma giydi. Senin ise 550 kere oldu. Yakında Migueli’nin rekorunu kıracaksın.

-Evet Barcelona’nin en çok formasını giyecek olmam beni heyecanlandırıyor. 13 seneden bu yana Barcelona’da oynuyorum.Tarihe geçmek çok güzel olacak.

Hamit Altıntop’un golü en iyi gol seçildi. Ne söylemek istersin?

-Tek kelimeyle mükemmel bir goldü.

Türkiye Milli Takımı’yla bir çok kere karşılıklı oynadınız? Ne düşünüyorsun beğendiğin futbolcular var mı?

-Hamit Altıntop’u beğeniyorum. Nihat’ı La Liga’dan da tanıyorum, çok iyi bir futbolcu. Keşke İspanya’da kalsaydı. Ayrıca Emre de  iyi futbolcu. Türkiye Milli Takımı’nın 2010 Dünya Kupası’na katılmamasına oldukça şaşırdım. Guti ve Quaresma’nın da Beşiktaş’a transfer olduğunu biliyorum. Guiza’nin Fenerbahçe’de oynadığını biliyorum.

Türkiye’de Barcelona’nın oldukça hayranı var. Bir şey söylemek ister misin?

-Ah çok mutlu oldum. Barcelona’ya sevgi duydukları için. Herkese sizin aracılığınızla teşekkür ederim. Herkese sevgilerimle.

(hurriyet.com.tr ÖZEL haberidir, kaynak gösterilmeden kullanılamaz...)


Bunları da Beğenebilirsiniz