Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nihai Yüce Divan haftası

  ANKARA
  19 Ocak 2015 - 02:15Son Güncelleme : 18 Ocak 2015 - 21:47

  AK Partili eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceğiyle ilgili son karar bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda alınacak.

  Meclis Soruşturma Komisyonu’nun 4 eski bakan için verdiği “Yüce Divan’a gönderilmelerine gerek yoktur” kararını içeren rapor, yarın veya çarşamba günü Genel Kurul’da görüşülecek. Gün ve saatle ilgili son planlama bugün AK Parti Grup Yönetim Kurulu’nca yapılacak. Bu takvim uygulanırsa, Başbakan Ahmet Davutoğlu yurtdışı programları nedeniyle raporun görüşmelerine katılamayacak. Genel Kurul’da rapor üzerinde Soruşturma Komisyonu adına 1 milletvekili, daha sonra şahısları adına 6 milletvekili konuşacak. Geçmiş uygulamalarda komisyon sözcüsü 20, diğer milletvekillerine 10’ar dakika söz hakkı tanınmıştı. Gizli oylamayla ilgili grup kararı alınamadığından parti grupları adına konuşma olmayacak.

  Haklarında soruşturma istenen dört eski bakan için ise savunmada süre sınırlaması bulunmuyor. Komisyon raporu eski bakanların Yüce Divan’a sevk edilmemesi yönünde olduğundan muhalefet partileri “Yüce Divan’a gönderilmeleri” talebiyle önerge verecekler. Bu önergeler üzerinde ayrıca konuşma olmayacak ve gerekçeleri okunduktan sonra 4 eski bakan için ayrı ayrı gizli oylamaya geçilecek. Gizli oylama, renkli pulların zarflara atılması yöntemiyle gerçekleştirilecek. Yüce Divan için en az 276 oyun ‘önergenin kabulü’ yönünde çıkması gerekiyor. Meclis’te tüm muhalefet partileri ile bağımsızların 223 sandalyesi bulunuyor. Bunlar arasında hiç fire olmasa bile, bir Yüce Divan kararı çıkarabilmek için en az 53 AK Parti milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor. Oylamada 276 bulunmazsa, kabul oyları fazla olsa bile Yüce Divan’a sevk gerçekleşmiyor. Yüce Divan kararı çıkarsa, önergeler, muhalefet şerhleriyle birlikte komisyon raporu ve ekleri iddianame yerine geçiyor. Dosya 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi’ne gönderiliyor ve yargılama süreci hemen başlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı