NİĞDE HABERLERİ

Niğde'de Sığırkuyruğu Tür Eylem Planı çalıştayı

DHA
19.10.2017 - 15:24Son Güncelleme :
DHA

 

Ali KADI/NİĞDE,(DHA) - NİĞDE'de Sığırkuyruğu Tür Eylem Planı Hazırlanması İşi Projesi çalıştayı düzenlendi.
Orman ve Su İşler Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştayda Adana Orman ve Su İşleri Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Kandırmış, 7. Bölge Müdürlüğü Sulak Alan Şube Müdürü Nursel Turan, Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Turgut Koçak ve personeller katıldı. Adana Orman ve Su İşleri Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Kandırmış, Türkiye'de 200- 250 arası bitki ve hayvan türünün varlıklarını sürdürebilmesi için özel koruma tedbirlerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Niğde'de yapılan bu çalışmaların temelde biyolojik çeşitliliğin etkin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması ile doğa koruma, doğal kaynak yönetimine katkı sağlayacağını belirten Kandırmış: şu bilgileri verdi:
"Tür Eylem planı hazırlanması işi kapsamında Niğde ili sınırlarında varlıkların ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik eylem plan 2017 yılında ihale edildi ve Ekim ayı sonunda tamamlandı. Dünya tarihi boyunca türlerin tek tek veya toplu olarak yok oldukları bilinmektedir. Ancak, özellikle sanayinin çok hızlı gelişmesi ve pek çok zararlı maddenin kontrolsüz bir şekilde doğaya salınması, son birkaç yüz yılda hızla çevrenin kirlenmesine, hapitatların zarar görmesine ve ekosistemlerdeki doğal dengelerin bozulmasına yol açmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak, türlerin yok olma hızı doğal kabul edilen sınırların hayli üstüne çıkmıştır. Bu olumsuzlukların bertaraf edilmesi ve daha büyük kayıpların önlenmesi amacıyla son yüzyılda uluslararası ve ulusal boyutta girişimlerde bulunulmaya başlanmıştır. Nesli tehdit altındaki türler öncelikli olmak üzere, biyolojik çeşitliliğin korunması için bakanlığımız bünyesinde birçok proje geliştirilmekte ve yürütülmektedir. Ülkemizde bulunan 200- 250 arası bitki ve hayvan türünün varlıklarını sürdürebilmesi için özel koruma tedbirlerine ihtiyaç vardır."
Çalıştayda ayrıca Biyolog Dr. Fatoş Şekerciler katılımcılara sunum yaptı.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Niğde haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Niğde haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde'de Sığırkuyruğu Tür Eylem Planı çalıştayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2018, Salı
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:40
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı