NİĞDE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Niğde’de ilk defa kışlık yeşil mercimek üretimi yapılacak

DHA
05.03.2018 - 09:44Son Güncelleme :
DHA

 

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE İl Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Niğde’de ilk olarak kışlık yeşil mercimek üretim çalışması başlatıldı.

Niğde’de ilk defa üretilecek olan kışlık yeşil mercimek üretimi hakkında açıklamalarda bulunan Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş, Ulukışla'nın İmrahor köyünde kasım ayında 'Kayı' isimli yeşil mercimek ekimi yapıldığını söyledi. Baş, "Tarım alanlarında yıllardır ekimi yazlık olarak Nisan aylarında yapılan mercimek tarımında bir ilk gerçekleştirilerek yeşil mercimek güzlük olarak yapıldı.  İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik ekiplerince her aşaması kontrol edilen çalışmada bitki gelişiminin son derece başarılı olduğu gözlendi. Çalışmanın aynı şekilde başarıyla bitmesinin sonunda yapılacak değerlendirmelerle beraber tüm İl çapında yeşil mercimeğin güzlük olarak ekilmesi için eğitim çalışmalarına başlanacaktır. Bu ekim şeklinin yaygınlaştırılması sonucu kurak bir bölgede olan ilimizde bitkilerin kuraktan en alt düzeyde etkilenmesi ve verimde de yaklaşık yüzde 40 ile yüzde 50   arasında verim artışı beklenmektedir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde’de ilk defa kışlık yeşil mercimek üretimi yapılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı