NİĞDE HABERLERİ

Niğde'de 88 çiftçiye iyi tarım sertifikası

DHA
05.12.2017 - 14:34Son Güncelleme :
DHA

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE’de İyi Tarım Uygulamaları projesi kapsamında ürün üretimini sağlayan 88 çiftçiye  düzenlenen törenle sertifikaları verildi.
Grant Otelde düzenlenen törende  Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç İyi tarım uygulamalarıyla çiftçinin ürününün daha değerli olacağını  söyledi.  Kılınç, "İyi tarım uygulamalarında çiftçilerimizin çok avantajları var. Artık bilgi ve teknoloji çağındayız. İnsanlar ne yediklerine ne içtiklerine çok dikkat ediyorlar analiz ediyorlar. Bir sürü insan televizyonlarda konuşuyor. Şunu yemeyin bunu yemeyin şu şekilde zararlı gibi söylemler yer alıyor. Dolayısıyla hem ekonomik gerekçeleriyle, sağlık gerekçeleriyle, biz ürettiğimiz ürünü de üretim projesini de dikkatli dizayn etmemiz gerekiyor. Hem çevreye zarar vermemekten, hem de sağlıklı gıdalar üreterek, bu amaca hizmet etmemiz gerekiyor. Ürettiğimiz ürünler bu şekilde kıymetini de bulacak daha değerli satılacaktır" dedi.
88 ÇİFTÇİYE SERTİFİKA VERİLDİ
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, İyi tarım uygulamaları projesi kapsamında ürün üretimini sağlayan 88 çiftçinin  sertifika almaya hak kazandığını söyledi. Kenar konuşmasında, "Çevre, insan ve hayvan sağlığına vermeden tarımsal bir üretimin yaygınlaştırması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda iç ve dış piyasada ürünlerimizin güvenilir gıda altında üretim ve pazarlamasının yapılması açısından iyi tarım uygulamaları büyük önem taşımaktadır. Bio çeşitlilik göz önünde bulundurulduğunda çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden üretim yapmak, ancak ve ancak iyi tarım uygulama kriterlerini yerine getirmekle mümkündür. Üretimde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması artarak devam edecektir. İlimiz de tarım üretiminde en önemli yere sahip olan ürünler, patates, fasulye, lahana, kabak ve meyvecilik. İyi tarım uygulamaları kapsamındaki projemize dahil edildi. İyi tarım uygulamaları projesi kapsamında ürün üretimini sağlayan 88 çiftçimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. İyi tarım projesindeki amacımız az girdi ile maksimum verim ve kaliteli ürünler elde edip değerinde satabilmekti. Bu kapsamda  iki ziraat mühendisimiz ve genel sekreterimiz, sürekli çiftçilerimizle istişare ederek iyi tarım uygulamasındaki amacımıza ulaşmamızı sağlamışlardır" dedi.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Niğde haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Niğde haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde'de 88 çiftçiye iyi tarım sertifikası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı