NİĞDE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Niğde’de 2 milyon adet fidan toprakla buluşacak

DHA
17.10.2017 - 15:36Son Güncelleme :
DHA


Ali KADI/ NİĞDE,(DHA) - NİĞDE Valisi Yılmaz Şimşek, 2017 yılı sonuna kadar ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmaları kapsamında 2 bin 600 hektar bozuk mera alanında, yaklaşık 2 milyon fidanın toprakla buluşacağını söyledi.
Niğde'nin yüzölçümünün yalnızca yüzde 8'nin ormanlık alan olduğunu belirten Vali Şimşek, bunu arttırmak için çalışma sürdürdüklerini belirtti. Şimşek, "Bilindiği üzere dünyamızda küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı sorunlar her geçen gün daha da artmaktadır. Coğrafi konumu itibarıyla ilimiz Niğde, bu sorunlardan en fazla etkilenen iller arasında yer almaktadır. İlimizde yıllık ortalama yağış miktarı 330 mm olup, kuraklık sınırında yer almaktadır. Valiliğimiz ve Orman Müdürlüğümüz, ilimizde ağaçlandırma ve erozyon çalışmalarına büyük bir önem vermektedir" dedi.
Kentteki orman varlığının arttırılması için ekiplerin çalıştığını belirterek Şimşek şöyle devam etti:
"Orman varlığımızın artırılması, bozuk ormanların iyileştirilmesi gayesi ile Niğde genelinde her yıl ortalama 2 bin 500 hektar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon ve erozyonla mücadele çalışmaları yapılmaktadır. Ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmaları kapsamında Niğde genelinde özel mülkiyette olmayan 299 bin hektar hazine ve bozuk vasıflı mera alanının incelendi. 21 bin 283 hektar bozuk vasıflı mera ile 4 bin hektar hazine arazisinde ağaçlandırma ve erozyonla mücadelenin gerekli olduğu görülmüştür. Tespit edilen alanlar projelendirmek üzere Milli Emlak Müdürlüğümüz ile İl Tarım Müdürlüğümüzden talep edilmiştir. Talep edilen 25 bin 283 hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışması yapılarak ilimizin ormanlık alanının yüzde  50 oranında artırılması hedeflenmektedir."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde’de 2 milyon adet fidan toprakla buluşacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı