NİĞDE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Niğde’de 148 rehber öğretmene eğitim verildi

DHA
12.02.2018 - 16:09Son Güncelleme :
DHA

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE’de “Çocuk ve Gençlerde İhmal, İstismar ve İntiharı Önleme Eğitimi” gerçekleştirildi.

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü il genelinde 148 Rehber Öğretmene Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) destekli İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert tarafından eğitim verildi. Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Bekir Kesgin, İhmal edilmiş çocukların, davranış problemleri yaşama ve istismara uğrama bakımından risk grubunu oluşturduğunu söyledi.
Kesgin eğitimde yaptığı konuşmada: “Toplumlardaki en önemli değerlerden biri çocuk ve gençlerdir; çünkü onlar geleceğin teminatıdır. Çocukların ise en önemli ruhsal gereksinimi sevgidir. Temel ihtiyaçları ve sevgiden mahrum bırakılan çocuklar ihmal edilmiş çocuklardır. Çocukların, gelişim düzeyi olarak bazı sosyal becerileri daha yeni kazanıyor olmaları bazı kişilerin onları kullanabilecekleri veya üzerlerinde insana dair olmayan muameleleri rahatça gerçekleştirebilecekleri bir alan oluşturmaktadır. İhmal edilmiş çocuklar, davranış problemleri yaşama ve istismara uğrama bakımından risk grubunu oluşturmaktadır. Bu durum çocukların zarar görebilecekleri etkenlerden korunmalarının sağlanması ile haklarının korunmasını da beraberinde getirir. Bütün dünyada her türlü önleme çalışmalarına rağmen; çocuklara karşı ihmal, şiddet ve istismar önemli boyutlara ulaşmakta ve gün geçtikçe artmaktadır.
Bu sebeple, çocukların cinsel yönden istismar edilmelerinin etkileri tüm hayatları boyu aşılamaz sonuçlar doğurmakta, zihinlerde ve bedenlerde yıllar boyu devam ederek ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Çocuk, ihmal ve istismar gibi geçmişte yaşanan olayların olumsuz etkileriyle baş edemiyorsa problem daha da artarak depresyona dönüşebilmektedir. Müdahale edilmediğinde depresyonun en acı sonucu ise intihardır. Bu eğitimle rehberlik öğretmenleri; çocuk ihmal, istismarlarının tespiti, önleyici çalışmalar, yasal süreç, gençlerde intihar riski ve sinyallerinin anlaşılması, müdahale ve iletişim teknikleri gibi bilgiler kazanmışlardır”.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde’de 148 rehber öğretmene eğitim verildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  06:55
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:04

NİĞDE NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Gülşen Eczanesi 24 Saat Nöbetçi

  Merkez
 • Çağlar Ecz 08.00-01.00 Nöbetçi Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı