NİĞDE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Niğde’de 128 yıllık helva şenliği

DHA
09.04.2018 - 10:08Son Güncelleme :
DHA

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-MÜBADELE ile Yunanistan’dan gelen Türklerin yerleştirildiği Niğde’nin Yeşilburç Köyü'nde yüzyılı aşkın zamandır düzenlenen Helva Şenlikleri 128'nci yılında coşkulu şekilde gerçekleştirildi.
Her yıl düzenlenen Helva Şenliği’ne bu yılda katılım oldukça yüksek oldu. Kazanlar dolusu helvalar karıldı ve odun ateşlerinde pişirildi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı Helva Günü'nde dualar edilerek, katılanlara helva ikramı yapıldı. Şenliğe Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, siyasi parti temsilcileri, ve çok sayıda catandaş katıldı. Törende konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Bu geleneği başlatan atalarımızı saygı ile anıyor, devam ettirenleri ise tebrik ediyorum. Bu güzel bir etkinliğin devam ettirilmesini diliyorum. Şüphesiz bu tür etkinlikler geleneklerimizin yaşatılması ve bizden sonraki nesillere de aktarılması ve her şeyden önemlisi de birlik ve beraberliğimizin sağlanması hususunda çok büyük önem arz ediyor. Bu geleneğin 1890’lı yıllara kadar uzandığını ve o günden bu güne kadar aralıksız devem ettirildiğini öğrendim ve mutlu oldum. Bu etkinliğe emeği geçen ve bu güne gelmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum”  dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde’de 128 yıllık helva şenliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı